Чому древні греки та римляни їли лежачи?

Серед рекомендацій сучасних лікарів та дієтологів часто можна зустріти пораду не їсти стоячи та лежачи. На думку фахівців, приймання їжі в цих положеннях здатні завдати організму шкоди. Але ми добре знаємо, що в античному світі було заведено бенкетувати саме лежачи. Звідки взявся такий звичай, і чому люди від нього відмовилися?

Стародавні римляни та греки не сиділи за столами під час трапез, а лежали. Мало того, вони воліли займатися лежачи й багатьма іншими справами. Наприклад, у горизонтальному положенні читали листи, спілкувалися з друзями та навіть проводили серйозні офіційні наради.

Більше влазить

Причина, чому інтелектуальні завдання вирішувалися лежачи, була дуже простою. Стародавні вельможі небезпідставно вважали, що в стані спокою тіло менше відвертає мозок сигналами і той краще працює. Але для роботи та приймання їжі використовувалися не ліжка та дивани, а спеціальні лежаки – апоклінтри. На них було зручно розташовуватися напівлежачи, спираючись на лівий лікоть. Ця поза, на думку древніх, добре підходила для приймання їжі. Шлунок, що знаходиться з лівого боку, опирався на м’яку поверхню. Це давало можливість набивати живіт повністю, не відчуваючи при цьому дискомфорту.

Вправні майстри примудрялися виготовити апоклінтр так, що його господар міг годинами лежати на ньому, не змінюючи пози. Місця, на яких лежали гості, під час бенкетів розташовувалися навколо великого столу. Це дозволяло самостійно брати їжу та напої та відмовитися від великої кількості прислуги. Їсти було прийнято дуже багато, адже так гості висловлювали свою повагу до господаря. У положенні напівлежачи, в шлунок поміщалося більше їжі й можна було скуштувати всі страви, яких іноді було кілька десятків.

Що говорять про споживання їжі лежачи лікарі

Те, що здавалося прекрасним кілька тисяч років тому, в наші дні вже радує не так сильно. Споживання їжі в положенні лежачи відкладає появу почуття ситості й змушує людину їсти більше. Тому дотримання традицій стародавніх римлян чи греків — правильний спосіб отримати ожиріння. Крім цього, лікарі взагалі не рекомендують зайвий раз лягати, оскільки сучасна людина і так мало рухається. У положенні лежачи підвищується ризик розвитку гастроезофагеальної рефлюксної хвороби (ГЕРХ). При цьому неприємному стані вміст шлунка через ослаблення сфінктера закидається назад у стравохід. Через це виникає хронічна печія і навіть може розвинутись рак. Щоб виключити розвиток ГЕРХ, краще утриматися від лежання протягом двох годин після їжі.

Чому древні греки та римляни їли лежачи?

Але невже стародавні люди були настільки дурні, що століттями їли лежачи, на зло своєму здоров’ю? Зрозуміло, що ні. Вчені встановили, що якщо після ситної їжі лягти на лівий бік, то можна позбутися почуття тяжкості у шлунку. Це тому, що їжа перестає тиснути на нижній відділ шлунка. А ще коли ми лежимо, вуглеводи розщеплюються і засвоюються повільніше, ніж коли ми стоїмо чи сидимо. Тому приймання їжі лежачи допомагає запобігти різкому підвищенню рівня глюкози в крові та пов’язаних з ним стрибків інсуліну. Загалом, «римський» спосіб має як позитивні, так і негативні сторони.

Морс

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *