Чому не варто дихати над каструлею з гарячою водою під час застуди⁠⁠. Думка лікаря

Я чомусь був щиро впевнений, що цей атавізм радянської медицини вже давно залишився в минулому, але з жахом та здивуванням виявив, що багато людей досі вдаються до цього методу.

Попередження: автор цієї статті є лікарем зі стажем роботи 7 років і прихильником доказової медицини. Спроби переконати його фразами “а нам допомагає” та “у дитинстві всім робили і ніхто не помер” ні до чого не приведуть. Читайте у Вікіпедії про помилку того, хто вижив – те, що вас не вбило, не означає, що іншим не нашкодило. У дитячих стаціонарах дітей з бронхоспазмом повно, не кажучи вже про опіки від пари та перевернутих каструль. Бачив особисто.

Молода жінка хрипким голосом розповідає мені на прийомі, як захворіла день тому: слабкість, нежить, кашель. Згадавши славне дитинство у бабусі, зварила картоплю (до речі, чому саме картопля?!), накрилася щільним рушником і почала дихати гарячою парою. Буквально через пару хвилин вона відчула тяжкість і жар у голові, з очей, носа та горла потік слиз, а жінку накрила сильна слабкість. Жінка вийшла з кухні, поміряла температуру (вона була підвищеною) і відзначила утруднення дихання та осиплість голосу. Власне, у такому стані вона й дійшла сьогодні до мене.

ПАМ’ЯТАЙТЕ! РАЗ! ТА НАЗАВЖДИ!

ГАРЯЧІ ІНГАЛЯЦІЇ МОЖУТЬ ВАС ВБИТИ!

Вся справа в гарячій парі. Обпектися парою набагато страшніше, ніж окропом – цього навчають на фізиці у восьмому класі. Пара дуже тепломістка і несе величезну кількість теплової енергії. Потрапляючи на шкіру та слизову, пара буквально варить ваші очі, ніс, рот та дихальні шляхи.

А далі відбувається ось що: сильне нагрівання й опік, запалення, розширення судин, набряк і виділення слизу. У людини починає рясно виділятися мокротиння і здається, що це сталося завдяки інгаляції. Проблема в тому, що мокрота відходить через опіки, викликані інгаляцією!

У 99% людей на цьому все закінчується. Але гарячі інгаляції потенційно здатні викликати серйозні ускладнення бактеріального захворювання:

1. При гострому запаленні горла та гортані парові інгаляції посилюють хворобу, тому через кілька годин симптоми стають набагато яскравішими;
2. У людини з підвищеною температурою гаряча інгаляція може призвести до серйозного жару та втрати свідомості;
3. Бактеріальна інфекція у вухах та носі може мігрувати в головний мозок з розвитком менінгітів та абсцесів. Потенційно-смертельний стан.
4. Люди зі схильністю до бронхоспазму, наприклад, діти з перенесеним крупом і люди з бронхіальною астмою, можуть отримати різке скорочення дихальних шляхів і смерть від задухи.

Ось три правила інгаляцій:
1. Гарячі інгаляції робити категорично не можна!
2. Інгаляції краще робити з компресорними небулайзерами або меш-інгаляторами, заправляючи їх фізрозчином.
3. Інгаляції з ліками можна робити лише за призначенням лікаря!
І бонусне: картоплю краще просто з’їсти!

Тут же мене часто запитують: а лазня? Річ у тім, що в лазні потік гарячої пари розсіюється на відносній великій площі та тепловий вплив на органи дихання значно менший, а тому отримати опік складніше. Але! За мою практику було кілька випадків, коли людей із простудним захворюванням саме після відвідин лазні я відправляв до стаціонару з ускладненнями. Не ризикуйте так.

А найкраще лікувати застудні захворювання такими ліками: відпочинок, пиття та парацетамол. І викиньте нарешті ці ваші противірусні в смітник.

А ви робите інгаляцію над каструлею?

Морс

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *