Санкції не допомогли: економіка України скорочується у вісім разів швидше, ніж у Росії – Світовий банк

Наслідки санкцій наразі виявилися менш серйозними, ніж прогнозувалося. За оцінками Світового банку, економіка України цього року в результаті війни, спровокованої вторгненням Москви в лютому, скорочується у вісім разів швидше, ніж у Росії.

У своєму останньому звіті, присвяченому аналізу фінансової ситуації в Європі та Центральній Азії спеціалісти Світового банку заявили, що українська економіка скорочується на 35% у 2022 році порівняно з падінням російського ВВП на 4,5%. За попередніми оцінками, цього року Кремль зіткнувся з більшим економічним ударом, але у відомстві переконані, що наслідки санкцій наразі були менш серйозними, ніж прогнозувалося, пише The Guardian.

Останніми тижнями Київ досяг військових успіхів, і з квітня українська економіка демонструє ознаки зростання. Проте в Банку кажуть, що зростання буде повільним, а витрати на відновлення збитків, завданих війною, будуть величезними. Ці витрати оцінюють мінімум у 349 мільярдів доларів – це у півтора раза більше, ніж довоєнний валовий внутрішній продукт країни.

Понад сім місяців війни спровокували те, що третина 44-мільйонного населення була переміщена, а 60% жили за національною межею бідності.

«Вторгнення Росії в Україну спровокувало одну з найбільших міграційних криз і завдало великих збитків людському життю, зокрема у сфері економіки», — сказала Анна Б’єрде, регіональна віцепрезидентка Світового банку в Європі та Центральній Азії.

«Україна продовжує потребувати величезної фінансової підтримки, оскільки війна триває, а також для проєктів відновлення та реконструкції, які можна було б швидко розпочати».

Інфляція стрімко прискорилася, сягнувши річного рівня трохи менш як 24% у квітні, причому високі ціни на харчові продукти завдали шкоди сім’ям, особливо бідним.

Ризик неповернення біженців – все більш імовірний

Очікувалося, що наслідки війни триватимуть: економіка постраждала від знищення виробничих потужностей, пошкодження земель і скорочення пропозиції робочої сили. Ризик неповернення біженців ставав дедалі більш імовірним, війна триває вже восьмий місяць, а ті, хто тікає від неї, все частіше осідають у приймальник країнах.

Світовий банк заявив, що різке зростання цін на енергоносії допомогло пом’якшити удар санкцій по Росії.

«Санкції, накладені на Росію після початку війни в Україні, мають значні негативні економічні наслідки, хоча й менш серйозні в короткостроковій перспективі, ніж очікувалося», – йдеться в повідомленні.

«Початковий шок був пом’якшений жорсткою фіскальною реакцією влади, контролем за рухом капіталу, жорсткістю монетарної політики, швидкими діями для запобігання ризикам у фінансовому секторі, а також високим припливом іноземної валюти, спричиненим різким зростанням світових цін на сировинні товари».

Послаблення  перспектив зростання

Світовий банк заявив, що заморожування половини російських міжнародних резервів і зниження внутрішніх доходів від нафти та газу допомогли зробити країну більш вразливою до падіння світових цін на енергоносії.

«Мало того, санкції призвели до різкого падіння загального обсягу імпорту, обмеживши доступ до нових технологій і обладнання, а також зовнішнього фінансування, і, таким чином, послаблюючи середньострокові та довгострокові перспективи зростання», – додається у звіті.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *