Вчені виявили найближчу до Землі чорну діру

Знайти об’єкт допомогла «дивина» у поведінці зірки.

Міжнародна група вчених за допомогою даних обсерваторії Gaia змогла виявити найближчу до Землі чорну діру. Зробили вони це завдяки спостереженням за зіркою з дивними орбітальними характеристиками, повідомляє Science Alert.

Теоретичне припущення про існування чорних дір висунув у 1916 році Карл Шварцшільд. До середини ХХ століття дослідники почали виявляти чорні діри опосередкованими методами, за допомогою спостережень за їхнім впливом на навколишні об’єкти.

З 1980-х років вчені вивчають надмасивні чорні діри, які розташовані в центрах більшості галактик. 2019 року колаборація Event Horizon Telescope (EHT) опублікувала перші в історії знімки чорної діри.

У ході нового дослідження вчені, як вони стверджують, виявили найближчу до Сонячної системи чорну діру. Зробили вони це завдяки спостереженням за орбітальними характеристиками схожої на Сонце зірки. Особливості орбіти світила свідчать, що вона може бути частиною бінарної системи з чорною дірою.

Карім Аль-Бадрі з Гарвардського університету, один з авторів дослідження, розповів, що спостереження були частиною більшої кампанії, спрямованої на виявлення «сплячих» чорних дір, компаньйонів зірок у Чумацькому Шляху.

Він зізнається, що займається пошуком таких об’єктів уже чотири роки, але такі спостереження принесли плоди вперше.

За словами вчених, зірка, за якою вони проводили спостереження, обертається довкола чорної діри масою близько 10 сонячних. Дослідники зазначають, що це перша чорна діра в Чумацькому Шляху, виявлена не завдяки рентгенівському випромінюванню чи викидам енергії.

«Моделі передбачають, що в Чумацькому Шляху може існувати близько 100 мільйонів чорних дір. Але ми спостерігаємо лише 20 із них», – зазначив Аль-Бадрі. Якщо відкриття підтвердиться, воно може означати, що в нашій галактиці існує безліч «чорних дір, що сплять». Тобто, об’єктів, які не можна виявити за сплеском випромінювання або високошвидкісних струменів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *