Світ за Ердоганом

Ердоган змусив його почекати, і аятола дав ліву – яку в ісламі вважали нечистою – руку. Якщо врахувати, що це був той самий Тегеран, де в 1943 році світ розділили Сталін, Рузвельт і Черчилль, то приниження було великим. І це не випадково.

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган змусив Путіна підписати угоду про українське зерно на невигідних і принизливих умовах.

Він повністю вичавив Путіна з Сирії, втопивши угоду Путіна з Іраном. Він відмовився продавати “Байрактари” Росії.

І на додачу до цього, Ердоган все ще не дозволяє російським літакам літати на сирійську авіабазу Хмеймім над турецькою територією і все ще не випускає російські військові кораблі з Тартуса — і він не дозволяє транспортувати паливо, боєприпаси та продовольство через протоки.

Ердоган змусив Путіна почекати 50 секунд. Це були ті 50 секунд, за які корона справжнього будівничого нового світового порядку (того, багатополярного, в якому все вирішує насильство, а не США) переходила від одного диктатора до іншого.

Ви хотіли нового світового порядку, де все вирішує найсильніший з найзарозуміліших? Підпишіть квитанцію.

Цього тижня Путін поїхав до Тегерана, щоб попросити в аятоли Хаменеї 300 дронів Shaheed, скопійованих іранцями з американського Хижака, які колись випадково впали в їх пустелю, і провести переговори з Ердоганом щодо Сирії.

Ердоган змусив його почекати, і аятола дав ліву – яку в ісламі вважали нечистою – руку. Якщо врахувати, що це був той самий Тегеран, де в 1943 році світ розділили Сталін, Рузвельт і Черчилль, то приниження було великим. І це не випадково.

Ердоган вже давно щипає Путіна на всіх фронтах. Він не тільки постачає “Байрактари” в Україну, а й має намір відкрити там завод для їх складання, і він відмовив Путіну в “Байрактарі”.

Він заборонив будь-яким російським літакам літати в Сирію через Туреччину, змусивши їх дістатися до Хмейміма через Іран, а головне, був першим світовим лідером, який зайняв проукраїнську позицію на самому початку війни.

У той самий момент, коли Байден все ще пропонував Зеленському квиток на літак, Ердоган зруйнував військово-морські плани Путіна, закривши протоки для проходу військових суден.

В результаті там залишилися шість російських ВДК (великих десантних кораблів), які дуже успішно прибули в сирійський Тартус 4 лютого 2022 року, незадовго до початку війни.

Куди подівся російський десант в Одесі? Скажіть спасибі Ердогану, він сидить в Тартусі та, взагалі, не рухається.

Слід зазначити, що це рішення Ердогана, яке зруйнувало плани Путіна, не має жодних наслідків. Путін не погрожував Туреччині атомною бомбою — і він взагалі нічим не погрожував.

Путін добре знає, кому можна погрожувати, а з ким треба рахуватися. Йому добре відомий порядок клювання в зграї диктаторів.

Але головне: Ердоган, загнавши російське угруповання в Сирії в кут, вирішив домовитися з Путіним про поділ Сирії, пообіцявши йому натомість той же договір про зерно. Ердогану потрібна була (для початку) 40-кілометрова зона безпеки вздовж кордонів з Туреччиною, і на цій території, як на зло, живуть курди.

Курди домовилися про взаємний захист з Асадом і розвісили його портрети у всіх своїх селах, а Путін під тиском Ердогана тиснув на Асада, щоб той здав курдів.

Іранці, почувши про це, образилися (вони зовсім не посміхаються з приводу цієї 40-кілометрової зони під контролем сунітів) і Путіну відмовили в безпілотниках, тим більше, що США пригрозили Ірану в разі постачання дронів повернути всі санкції та перервати всі переговори, а Іран досі не має в наявності трьохсот дронів: ізраїльська розвідка вважає, що їх близько сотні. Звідси й ліва рука аятоли.

Так, Путін, який свого часу вирішив підтримати Асада, щоб дорожче продати його США, був змушений продати його зовсім іншому покупцеві – Туреччині, а Асад пішов зі знижкою, адже у Путіна не залишилося реальних військових сил в Сирії.

Натомість Путін підписав зерновий пакт, який робить Туреччину головним хабом з розподілу українського зерна на Близькому Сході, а Ердогана його некоронованим зерновим султаном.

До цього договору були прив’язані дві умови Москви. А саме, Москва хотіла, щоб українці припинили свій наступ на Херсон, а російські військові інспектори змогли оглянути кораблі, які приходили по хліб безпосередньо в одеському порту (як це уявлялося в Москві, їй-Бог, мені важко уявити).

Ердоган не погодився. Турки оглянуть кораблі (ще один позитивний пункт Ердогану), і умова наступу на Херсон не включена в контракт. Єдине, що враховано в договорі, це те, що Україна вестиме кораблі коридорами між мінними полями.

Після того, як російська морська піхота лягла під Маріуполем, після крейсера «Москва», острова Зміїний і затоплення «бойківських веж», Москва втратила контроль над Чорним морем в цьому місці, і використовувати ці коридори для висадки десанту буде нереально. «Це абсолютно неможливо, – каже Гері (Юрій) Табах, відставний капітан ВМС США першого рангу.

Великий привіт великим десантним кораблям в порту Тартус. Якщо Росія спробує висадити війська, то український Нептун прийме це з ентузіазмом.

З чуток, Путін був не дуже задоволений угодою.

В той самий час, коли Путін зайшов до Ердогана, Європа зачепила Путіна. Канадці на пряме прохання Німеччини направили в Кельн літаком злощасну турбіну, під приводом ремонту якої «Газпром» поставив Європу на голодний пайок, після чого «Газпром» впустив газ в трубу, але вже на рівні 30% проєктної потужності.

Паралельно з Росії були зняті деякі санкції, які фактично не були введені.

Наприклад, можна прочитати, що санкції на експорт зерна і добрив зняті з Росії, але це просто не так. «Ні зерно, ні добрива не були проблемою для експорту, – каже бізнесмен, знайомий з ситуацією на ринку морських перевезень, – просто банки не здійснювали платежі. А у всіх російських експортерів були проблеми з фрахтуванням суден. Нікому нічого не забороняли, а просто всіх відправляли”.

Тепер Казначейство США сигналізувало про те, що виплати можна здійснювати. Судячи з усього, це буде супроводжуватися зняттям санкцій з фізичних осіб – бенефіціарів хімічних холдингів – тобто Мельниченка і Мазепіна.

Одне скасування, однак, було дійсно важливим: Захід погодився відновити постачання авіазапчастин в Росію, і це після того, як Росія відібрала у західних власників лізингові Боїнги та Аеробуси.

«З самого початку було зрозуміло, що Захід в пориві обурення ввів занадто багато санкцій, які йому зашкодили», – сказав мені один з моїх співрозмовників, який був знайомий з ситуацією і побажав залишитися анонімним. – Він завдавав собі збитків на 400-500 мільярдів доларів на рік. Якби він зняв частину цих санкцій, а замість цього направив додаткові 50 мільярдів доларів на військову допомогу Україні, це було б набагато продуктивніше. “

Ердоган найбільше виграв від зернової угоди, за нею йдуть великі зернотрейдери, які весь цей час купували зерно в українських фермерів за безцінь, аргументуючи це тим, що експортувати його навряд чи вдасться.

Але Україна, з огляду на загальну ситуацію, не програла. Угода не завдає шкоди її боєздатності.

Мінусів у всьому цьому взаємному обміні всього два, але досить великих.

Перший – це українські військові. Військовим взагалі властива супер пильність (де цивільна особа бачить кущ, військовий підозрює снайпера за кущем), а українські військові, зраджені владою у 2014 році, схильні всюди бачити зраду.

“На мене летять снаряди, і вони розмовляють”, – сказав мені один зі співрозмовників, причому снаряди летять буквально в той самий момент, коли він це сказав, Starlink на фронті під час бою дає дивовижний зв’язок – бійців бомблять, а новини вони читають на планшетах прямо в цей час і дивуються.

І другий мінус – це бюрократія ЄС і США, які вперше ввели непродумані заборони, скасування яких Путін тепер сприймає як доказ того, що Захід (на відміну від Ердогана) піддається шантажу.

Особливо якщо врахувати, що вся тема світового голоду ніби висмоктана з пальця.

Через 20 млн тонн зерна у світі не може бути голоду, з яких 10% вирощеного зерна використовується для біопалива, в якому ГМО заборонені (що підвищує врожайність), і в якому ринок органічних (тобто штучно дорогих харчових продуктів) становить близько 200 мільярдів доларів на рік.

У день початку переговорів про зерно путінські ракети у Вінниці вбили дітей – а у відповідь стивідорним компаніям і банкам дали зрозуміти, що можна фрахтувати та здійснювати платежі.

Тоді для чого було вводити заборони?

Саме тому в новому світі, який Путін почав створювати  цією війною, майбутнє – якщо Захід не схаменуться – належить ердоганам і сі цзіньпіням.

Не злодійським лузерам, які намагаються заповнити прогалини у своєму «его» за допомогою провальних воєн, а повноцінним хитрим і підступним диктаторам, які поєднують більш-менш успішну економічну політику з ненаситною жагою до влади та геостратегії.

Юлія Латиніна

Нова газета

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *