Таємниці 22 червня 1941 року

Семен Тимошенко та Георгій Жуков знали все, але забрали секрети на могилу

До самого початку війни і в перші години після неї Йосип Сталін не вірив в можливість нападу Німеччини.

Про те, що німці перетинали кордон і бомбили радянські міста, він дізнався близько 4 ранку 22 червня від начальника Генштабу Георгія Жукова.

Згідно з “Спогадами і роздумами” Жукова, лідер не реагував на почуте, а лише важко потягнув трубу, а після тривалої паузи обмежився тим, щоб сказати Жукову і наркомату оборони Семену Тимошенко прийти на зустріч в Кремль.

У підготовленій, але не виголошеній промові на пленумі ЦК КПРС в травні 1956 року Жуков стверджував, що Сталін заборонив відкривати вогонь по противнику.

При цьому в травні-червні Сталін таємно перекинув на західний кордон 939 ешелонів з військами і технікою, під виглядом навчальних таборів викликав 801 000 резервістів з резерву, а 19 червня таємним наказом реорганізував прикордонні військові округи в фронти, що робилося завжди і виключно за кілька днів до початку бойових дій.

“Перекидання військ планувалося з розрахунком на завершення концентрації з 1 червня по 10 липня 1941 р. На розташування військ вплинув наступальний характер запланованих дій”, – йдеться в колективній монографії “1941 – уроки і висновки”, виданій Міністерством оборони РФ в 1992 році.

“Було здивування, але тільки тактичне. Гітлер випередив нас!” – говорив В’ячеслав Молотов письменнику Івану Стаднюку у 1970-х роках.

“Біда була не в нашій відсутності планів – у нас були плани! – і в тому, що раптово змінилася ситуація, яка не дозволила їх здійснити”, – сказав маршал Олександр Василевський в статті, написаній до 20-річчя Перемоги, але була опублікована тільки на початку 90-х років.

Не «зрадник Резун», а президент Академії військових наук генерал армії Махмуд Гарєєв вказував: «Якби були плани оборонних операцій, то угруповання сил і засобів розташовувалися б зовсім по-іншому, управління і ешелон матеріального резерву будувалися б інакше. Але в прикордонних військових округах цього зроблено не було”.

“Головний прорахунок Сталіна і його вина полягали не в тому, що країна не готувалася до оборони (до неї не готувалася), а в тому, що точно визначити момент не вдалося. Попереджувальний удар, врятував би мільйони життів для нашої Вітчизни і, можливо, привів би набагато раніше до тих же політичних результатів, до яких прийшла країна, розорена, голодна, втративши цвіт нації», – розповів директор Інституту історії РАН академік Андрій Сахаров.

Чітко усвідомлюючи неминучість сутички з Німеччиною, керівництво СРСР до 22 червня 1941 року не бачило себе жертвою, не здогадувалося з завмиранням серця «нападуть – нападуть не будуть», а наполегливо працювало, щоб почати війну в сприятливий момент і провести її «з невеликою кров’ю на чужій території». Більшість дослідників з цим згодні. Різниця полягає в деталях, датах і в основному моральних оцінках.

Бой Великой Отечественной войны
Війна спалахнула несподівано, хоча в повітрі з’явилося передчуття. Фото РИА НОВОСТИ

Однак не всі таємниці, що оточують 22 червня 1941 року, розкриваються через 75 років.

У цей трагічний день напередодні і відразу після нього відбувалися дивовижні речі, які не вписувалися ні в логіку підготовки до оборони, ні в логіку підготовки до наступу.

Пояснень до них на підставі документів і свідчень учасників подій немає, і навряд чи воно з’явиться. Є тільки більш-менш правдоподібні домисли і версії.

Мрія Сталіна

Близько опівночі 22 червня, після узгодження і дозволу Тимошенку і Жукову направити в прикордонні райони за своїми підписами скандальний документ, відомий як “Директива No1”, лідер виїхав з Кремля на Близьку Дачу.

Коли Жуков подзвонив з повідомленням про напад, охоронець сказав, що Сталін спить і сказав, що не хоче його будити, тому начальнику генштабу довелося кричати на охоронця.

Субота, 21 червня, була неймовірно напруженою. З кордону з’явилися повідомлення про те, що з німецького боку чути, як наближається рев двигунів.

Після того, як наказ фюрера був зачитаний німецьким солдатам о 13:00, два або три комуністичних перебіжчики пропливли через Буг, щоб попередити Камараден: сьогодні почнеться, сьогодні вночі. До речі, ще одна загадка в тому, що ми нічого не знаємо про цих людей, які повинні були стати героями в СРСР і НДР.

Сталін провів день в Кремлі в компанії Тимошенко, Жукова, Молотова, Берії, Маленкова і Мехліса, аналізуючи вхідну інформацію і обговорюючи, що робити.

Скажімо, він сумнівався в даних, які він отримував, і не зробив  конкретних кроків. Але як можна було лягти спати, не чекаючи розв’язки, коли рахунок йшов  на години? Особливо для людини, яка мала звичку працювати до світанку і спати до обіду навіть в повсякденній спокійній обстановці?

План і директива

У штабах радянських військ на західному напрямку, аж до дивізій і в тому числі, були детальні і чіткі плани прикриття, які зберігалися в «червоних пакетах» і підлягали виконанню при отриманні відповідного наказу Народного комісара оборони.

Плани прикриття відрізняються від стратегічних військових планів. Це комплекс заходів щодо забезпечення мобілізації, зосередження та розгортання основних сил у разі загрози превентивного нападу з боку противника (окупація особовим складом укріплень, переміщення артилерії в танково-небезпечні райони, підйом авіаційних і протиповітряних підрозділів, активізація розвідки).

Введення в дію плану прикриття – це ще не війна, а бойове попередження.

Під час півтори години зустрічі, яка розпочалася о 20:50  21 червня, Сталін не дозволив Тимошенко і Жукову піти на цей необхідний і очевидний крок.

Натомість у прикордонні райони було відправлено знамениту «Директиву No 1», в якій, зокрема, зазначалося: «Протягом 22-23 червня можливий несподіваний напад німців. Завдання наших військ полягає в тому, щоб не піддаватися будь-яким провокаційним діям […] в той же час перебувати в повній бойовій готовності до виконання можливого удару […] інших заходів без особливого наказу не здійснювати “

Як можна «зустріти удар», не провівши заходів, передбачених планом прикриття? Як відрізнити провокацію від нападу?

За словами історика Михайла Некрича, який вперше опублікував документ, це був плід компромісу між Тимошенком і Жуковим, який відчайдушно вимагав хоч щось зробити, і Сталіним, який нічого не хотів робити.

Запізніла мобілізація

Неймовірно, але загальна мобілізація в СРСР була оголошена не в день початку війни, а тільки 23 червня, незважаючи на те, що кожна година зволікання давала противнику додаткові переваги.

Відповідна телеграма Наркома оборони була отримана “Центральним телеграфом” о 16:40 22 червня, хоча з раннього ранку у керівництва держави не було більш термінового завдання.

При цьому короткий, всього три речення, текст, написаний сухою канцелярською мовою, не містив ні слова про зрадницький напад, оборону Батьківщини і священний обов’язок, ніби це був звичайний захід.

Театрально-концертний вечір

Командування Західного особливого військового округу (на той час фактично Західного фронту), очолюване генералом армії Дмитром Павловим, провело в суботу вечір в Мінському будинку офіцерів на виступі оперети «Весілля в Малинівці».

Мемуарна література підтверджує, що явище було масовим і повсюдним. Важко уявити, що великі полководці в тій атмосфері дружньо пішли розважатися без настанови зверху.

Є численні свідчення про скасування 20-21 червня раніше даних наказів про підвищення боєготовності, несподіване оголошення вихідних, відправку зенітної артилерії на тренувальні табори.

Зенітні батальйони 4-ї армії і 6-го механізованого корпусу Західного ОВО зустріли війну на полігоні в 120 км на схід від Мінська.

“У неділю полку оголосили вихідним днем. Всі були щасливі: три місяці не відпочивали. У суботу ввечері командування, льотчики і техніки виїхали до своїх сімей”, – згадував Павло Цупко, колишній льотчик 13-го бомбардувального авіаційного полку.

20 червня командир однієї з трьох авіаційних дивізій «ЗапОВО» Микола Бєлов отримав наказ від командувача Повітряних Сил району привести дивізію в бойову готовність, скасувати відпустки і звільнення, підготувати техніку, а о 16:00 21 червня його скасували.

“Сталін прагнув самим станом і поведінкою військ прикордонних районів дати зрозуміти, що у нас панує спокій, якщо не безтурботність. В результаті ми замість того, щоб ввести агресора в оману щодо боєготовності наших військ, вмілими дезінформаційними діями, дійсно звели її до вкрай низького ступеня», – дивувався колишній начальник оперативного відділу штабу 13-ї армії Сергій Іванов.

Злощасний полк

Але найнеймовірніша історія сталася в 122-му винищувальному авіаційному полку, який прикривав Гродно.

У п’ятницю, 20 червня, до підрозділу прибули високопосадовці з Москви і Мінська, а о 18:00 в суботу особовому складу було наказано вилучити зброю і боєприпаси з винищувачів І-16 і відправити їх на склад.

Истребитель И-16 в полете
На повторну установку знятих кулеметів на І-16 знадобилося кілька годин. Фото РИА НОВОСТИ

Наказ був настільки диким і незрозумілим, що льотчики заговорили про зраду, але їм наказали  мовчати.

Чи варто говорити, що на ранок 122-й авіаційний полк був повністю розбитий.

Угруповання ВПС СРСР на західному напрямку налічувало 111 авіаполків, в тому числі 52 винищувальні полки. Чому цей привернуло стільки уваги?

Що сталося?

“Сталін, всупереч очевидним фактам, вважав, що це ще не війна, а провокація окремих недисциплінованих частин німецької армії”, – сказав Микита Хрущов у доповіді на XX з’їзді КПРС.

Нав’язлива думка про якусь провокацію, мабуть, дійсно була присутня в свідомості Сталіна. Він показав її як в Директиві №1, так і на першій зустрічі в Кремлі після початку вторгнення, яке відбулося о 05:45 22 червня. До 06:30 він не давав дозволу на вогонь у відповідь, поки Молотов не повідомив, що Німеччина офіційно оголосила війну СРСР.

Покійний петербурзький історик Ігор Бунич стверджував, що за кілька днів до початку війни Гітлер надіслав Сталіну секретне особисте повідомлення з попередженням про те, що деякі англофільні генерали можуть спробувати спровокувати конфлікт між СРСР і Німеччиною.

Сталін нібито задоволено зауважив Берії, що в нашій країні це неможливо, ми навели порядок в нашій армії.

Правда, знайти документ в німецьких або радянських архівах не вдалося.

Ізраїльський дослідник Гавриїл Городецький пояснює дії Сталіна панічним страхом і бажанням за будь-яку ціну не давати Гітлеру привід для агресії.

“Сталін відганяв будь-яку думку про війну, він втратив ініціативу і був майже паралізований”, – пише Городецький.

Противники заперечують, що Сталін не боявся в листопаді 1940 року через вуста Молотова твердо вимагати від Берліна Фінляндію, Південну Буковину і бази в Дарданеллах, а на початку квітня 1941 року укласти з Югославією договір, який розлютив Гітлера і в той же час не мав практичного значення.

Демонструючи оборонні приготування, неможливо спровокувати потенційного ворога, але можна змусити задуматися ще раз.

“При спілкуванні з небезпечним ворогом, напевно, необхідно показати йому, перш за все, свою готовність дати відсіч. Якби ми продемонстрували Гітлеру свою справжню міць, він міг би в той момент утриматися від війни з СРСР”, – розповів досвідчений штабний офіцер Сергій Іванов, який згодом дослужився до звання генерала армії.

Стріляти першим

Ще одну гіпотезу висунули історики Кейстут Закорецький і Марк Солонін.

За перші три тижні червня Тимошенко і Жуков сім разів зустрічалися зі Сталіним.

За словами Жукова, вони закликали негайно ввести війська в якийсь незрозумілий “стан повної готовності до війни” (підготовка вже велася безперервно і на межі своїх сил), і, на думку ряду сучасних дослідників, завдати превентивного удару, не чекаючи завершення стратегічного розгортання.

Закорецький і Солонін вважають, що перед лицем очевидних агресивних намірів Берліна Сталін прислухався до військових.

Імовірно, на нараді 18 червня за участю Тимошенко, Жукова, Молотова і Маленкова було прийнято рішення почати превентивну війну не коли-небудь, а 22 червня, найдовший світловий день в році. Не на світанку, а пізніше.

Війні з Фінляндією передував “інцидент Майніли”. На думку дослідників, війна з Німеччиною також повинна була початися з провокації – рейду декількох “Юнкерсів” і “Дорньє”, куплених у німців, на Гродно. У той час, коли жителі снідають і виходять на вулиці і парки, щоб відпочити після робочого тижня.

Ефект пропаганди був би оглушливим, і Сталін міг би спокійно принести в жертву кілька десятків мирних жителів у своїх інтересах.

Версія цілком логічно пояснює практично все.

І відмова Сталіна вірити, що німці завдадуть удару практично одночасно (таких збігів просто не буває, і те, що Гітлер має намір зробити в наступні дні, не має значення).

А спати в ніч на 22 червня (в відповідальний день потрібна ясна голова).

І початок мобілізації в понеділок (указ був підготовлений заздалегідь, і вони не потрудилися переробити його в розгубленності першого ранку війни).

І роззброєння бійців, що базуються поблизу Гродно (щоб когсь з «яструбів» не був ненавмисно збитий над радянською територією).

Навмисне самозаспокоєння робило “фашистську хитрість” ще більш кричущою. Бомби повинні були сипатися на мирне радянське місто в розпал повного спокою. Всупереч поширеній думці, демонстрація мала б бути адресована не німцям, а власним громадянам.

Стає зрозумілим небажання Сталіна розмивати ефект, заздалегідь вводячи в дію план прикриття.

На жаль, для СРСР агресія виявилася реальною.

Однак це лише гіпотеза, яку підкреслюють самі автори.

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *