Глобальне потепління посилює сезонну алергію на пилок

Через зміни клімату період цвітіння рослин подовжується, а пилку стає більше, що може посилювати алергічні напади.

Різні види рослин цвітуть в різні пори року, з ранньої весни й до осені. Поява в повітрі пилку тієї чи іншої рослини може призводити до того, що у чутливих до неї людей проявляються симптоми сезонного алергічного риніту – «сінної лихоманки».

У більшості випадків все обмежується сильною нежитю, сверблячкою і сльозотечею, хоча іноді розвиваються і більш серйозні реакції.

За деякими оцінками, такою сезонною алергією страждають до 30% населення. І в міру безперервної зміни клімату їхні страждання стають все важчими.

Потепління призводить до більшого поширення багатьох алергенних рослин. А автори нової роботи, представленої в журналі PNAS, показали, що за останні роки сезон цвітіння став тривалішим – і пилку в повітрі з’являється більше.

Вільям Ендерегг (William Anderegg) і його колеги зібрали та розглянули дані станцій пилкового моніторингу США і Канади за період з 1990 по 2018 рік. Виявилося, за цей час сезон цвітіння став починатися (в середньому) на цілих 20 днів раніше, закінчуватися на 10 днів пізніше, а загальні обсяги пилку в повітрі збільшилися на 21 відсоток. Ці зміни відбуваються повсюдно, хоча і нерівномірно. Найяскравіше вони проявляються в посушливих регіонах США, Техасі й на Середньому Заході – можливо, так само відбувається і в інших частинах світу.

Вчені зіставили ці дані з кліматичними: середньорічною температурою, вологістю, тривалістю заморозків, концентрацією вуглекислого газу. Їх вплив відповідальний за 90 відсотків змін в інтенсивності цвітіння.

Однак найсильнішу кореляцію продемонструвала температура, зростання якої відповідає приблизно за половину продовження періоду цвітіння і приблизно за вісім відсотків збільшення кількості пилку.

Автори відзначають, що з часом ці зміни стають більш помітними. Якщо взяти лише період з 2003-го по 2018-й, то вплив потепління на цвітіння проявляється сильніше, ніж за весь період 1990-2018 років. Тому варто очікувати, що надалі «алергічні ефекти» змін клімату будуть тільки наростати.

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *