Біологи підтвердили зв’язок сивини зі стресом

Новий метод аналізу складу волосся підкріпив правдивість думки про те, що від стресу можна різко посивіти, а після його завершення – знову повернути нормальну пігментацію.

Image by Pexels from Pixabay

Волосся зазвичай сивіє з віком, хоча чутка пов’язує сивину і з пережитим сильним стресом. Точні докази цього стали з’являтися лише недавно, оскільки достовірно відстежити процес посивіння через стрес нелегко.

Зате зрозуміло, що в одну ніч поміняти колір волосся не можуть: піднявшись з фолікулів, вони лише тверднуть, зберігаючи в собі хімічний «літопис» всього, що відбувалося з ними і організмом в процесі росту.

Такими ж «літописами» служать річні кільця дерев, тільки у волосся ці «кільця» розташовані по вертикалі – від найдавніших і далеких від кореня до недавніх біля основи.

Автори статті, опублікованої в журналі eLife, запропонували новий метод, що допомагає розділити волосся на такі ділянки і крок за кроком проаналізувати їх склад.

Ця робота дозволила надійно показати, що стрес дійсно викликає втрату пігментації і що при поверненні стану до норми волосся знову можуть повернути колір.

Зміни пігментації на прикладі сотні волосся, отриманих у добровольців-жінок (зверху) і чоловіків (внизу). Червоно-жовті кольори відповідають більшого змісту пігменту, блакитні та сині – меншому / © Rosenberg et al., 2021

Мартін Пікар (Martin Picard) з Колумбійського університету і його колеги розрізали волосся на крихітні циліндри висотою всього 50 мікрометрів – приблизно на таку довжину вони виростають на годину.

Зразки були отримані у 14 добровольців, які вели особисті щоденники і могли точно співвіднести потрібну дату з тими чи іншими подіями життя.

Справді, простеживши зміни в змісті пігменту, вчені виявили, що воно падає з підвищенням рівня стресу у людини.  © Columbia University

Цікаво, що у деяких добровольців згодом кількість пігменту поверталося до норми, що, за словами авторів роботи, раніше жодного разу продемонстровано не було. Таке відбувалося далеко не завжди і з віком – все рідше.

Як і саме посивіння, яке куди частіше з’являється у людей зрілих і літніх, ніж у молодих.

«Не думаю, що зниження стресу у 70-річного, сивого вже багато років, допоможе волоссю потемніти, – говорить один з авторів роботи. – Або що стресу буде достатньо 10-річному, щоб його волосся посивіло».

Маючи можливість розглянути детальний склад кожного фрагмента волоса, біологи проаналізували зміст в них різних білків. Посивіння супроводжувалося зміною кількості приблизно 300 молекул, і для аналізу цих даних довелося створити математичну модель. Вона показала, що ключові зміни стосуються білків, пов’язаних з енергетичним метаболізмом клітини, роботою мітохондрій і їх реакцією на окислювальний стрес – поява активних форм кисню, які служать точним індикатором негативних процесів в організмі.

Таким чином, саме дисфункцію мітохондрій в клітинах волосяних фолікулів автори називають базовою причиною втрати пігментації

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *