Кліматична бомба уповільненої дії загрожує питній воді

Міжнародна група вчених з’ясувала, що вплив, який чиниться глобальним потеплінням на ґрунтові води, створює «бомбу сповільненої дії» і може призвести до непередбачуваних наслідків через сотні і тисячі років.

У найближчі сто років тільки половина підземних вод буде поповнюватися в новому режимі, відповідно до змінених кількістю та інтенсивністю опадів. Стаття дослідників опублікована в журналі Nature.

Підземні води є найбільшим джерелом прісної води, від якого залежать близько двох мільярдів осіб. Вони знаходяться в тісному взаємозв’язку з поверхневими водами і з кліматом, поповнюються завдяки атмосферним опадам, а також самі впливають на клімат.

Однак досі цей взаємозв’язок майже не враховується у теоретичних моделях, що пророчать наслідки глобального потепління.

У новій роботі вчені проаналізували гідрологічні дані про підземні води і створили комп’ютерну модель, що дозволяє простежити, як запаси прісних вод в ґрунтах будуть реагувати на кліматичні зміни протягом ста років і більше.

Виявилося, що підземні води мають дуже довготривалу гідравлічну пам’ять (англ. hydraulic memory), тобто вони дуже повільно врівноважуються зі зміненим режимом пов’язаних з ними поверхневих водойм і опадів.

В середньому час цієї реакції (great response time, GRT) досягає шість тисяч років. Без урахування посушливих регіонів, де опади незначні, гідравлічна пам’ять триває, як правило, 1200 років.

Тільки 44 відсотки всіх підземних вод встигають досягти нового стану рівноваги менше ніж за сто років.

Це означає, що підземні води з малим GRT відносно швидко виснажуються під час посух, але також швидко підвищують свій рівень при рясних опадах. Навпаки, в посушливих регіонах, де GRT дуже велике, ґрунтові води мало чутливі до короткочасних кліматичних змін.

Однак їм також потрібно кілька тисячоліть, щоб відновитися від тривалих посух. Наприклад, джерела прісної води під Сахарою продовжують відчувати наслідки від змін, що сталися десять тисяч років тому. За словами вчених, у найближчому майбутньому через наслідки глобального потепління деякі регіони стануть більш вологими, а інші — сухими.

В аридних регіонах, що характеризуються довгим часом відгуку, вплив кліматичних змін на ґрунтові та залежні від них поверхневі води, може стати помітним лише через тисячі років. Стратегії користування водними ресурсами повинні враховувати такі довгострокові ефекти

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *