Нік Голоняк – американський фізик і винахідник русинського походження(відео))
Циферблат калькулятора, панель автомобіля, світлофори, рекламні щити й комп’ютери – зараз жоден з цих пристроїв не обходиться без мініатюрних та надзвичайно економних світлодіодів.
Журналісти “24 каналу“ розповідають, що революцію в науці зробив американський фізик і винахідник з русинським корінням. Правда, журналісти вперто називають Голоняка закарпатцем, хоча наш край став називатися Закарпаттям тільки в 1946 році. Нік Голоняк ніколи не вважав себе українцем, як це вперто подають журналісти, а русином
Нік Голоняк народився 3 листопада 1928 року вже в Іллінойсі, куди його батьки Голоняки (Голодняки), русини, приїхали до США із Підкарпатськoї Русі. Хрестили сина в русинській греко-католицькій церкві й назвали на честь батька Микулом, але на американський манер — Нік.
Микола-старший працював на шахті, сину теж з юних років довелось гнути спину. Якось після 30-годинної зміни хлопець вирішив, що краще він здобуватиме гроші головою, а не руками.
Так він серйозно почав цікавитися фізикою. Закінчує університет і тоді перспективного хлопця забирає до себе в аспірантуру Нобелівський лауреат Джон Бардін, який першим винайшов транзистори.
Нік хотів зайняти свою нішу. Доки більшість колег працювали над удосконаленням інфрачервоного випромінювання, русин хотів зробити його видимим і 1962 року йому це вдалося.