Чи може знаменитий «парадокс убитого дідуся», описаний Рене Баржавелем ще в 1943 році, стати реальністю?

28 червня 2009 року всесвітньо відомий фізик Стівен Хокінг влаштував вечірку в Кембриджському університеті, з повітряними кулями, закусками і шампанським. Однак на неї ніхто не з’явився, тому що Хокінг розіслав запрошення тільки після закінчення вечірки. Це був, за його словами, «урочисте приймання для мандрівників у часі» – тим самим фізик хотів зміцнити свою давню гіпотезу, що подорожі в часі неможливі.

Але Хокінг міг і помилятися. Теоретично ніяких прямих заборон на подорожі в минуле немає. Це трюк може стати можливим на основі загальної теорії відносності Ейнштейна, яка описує гравітацію як викривлення простору і часу по енергії та матерії. Надзвичайно потужне гравітаційне поле, утворене, наприклад, чорної дірою, що обертається, може деформувати матерію так, що простір буде викривлений «навиворіт». Це створило б так звану замкнуту часоподібну криву – цикл, який фактично буде подорожжю в часі.

Хокінг і багато інших фізики вважають замкнуту часоподібну криву маячнею, тому що подорожі в часі будь-якого макроскопічного об’єкта неминуче створюють парадокси, які ламають причинно-наслідковий зв’язок.

Але недавно фізик з Університету Квінсленда (Австралія) Тім Ральф і його аспірант Мартін Рінгбауер спробували дослідити «парадокс убитого дідуся» з точки зору квантової механіки.

Суть парадоксу полягає в тому, щоб повернутися в минуле і вбити свого діда, тим самим запобігши власне народження. Відповідно до гіпотези, що минуле змінити ніяк не можна, дід уже мав пережити замах на вбивство, або мандрівник в часі створює тим самим альтернативну лінію часу, в якій він ніколи не буде народжений.

З точки зору квантової механіки, якщо уявити людину як фундаментальну частинку, то її апріорі детермінованою емісією не існує – є лише розподіл ймовірностей. Тобто, людина з однаковою ймовірністю як вчинила б вбивство, так і дала б своєму дідові шанс на порятунок – а цього достатньо, щоб замкнути криву й уникнути парадоксу, відзначають австралійські дослідники.

Популярная механика

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *