Чому люди, у яких вдома постійний безлад, – кращі з нас?

Ми живемо в дуже шаблонному та передбачуваному світі. Майже все в ньому акуратно упаковано і систематизовано. Суспільство постійно прагне за будь-яку ціну у всьому і скрізь підтримувати порядок. Але все це не більше, ніж ілюзія…

Нас навчили поверхневим уявленням про симетрію.

Життя насправді носить непередбачуваний і хаотичний характер, хоча нам здається, що якщо все “організувати”, то воно буде набагато кращим.

Але насправді все навпаки. Наприклад, ви вважаєте, що вам потрібно докупити ще кілька штанів, щоб їх було достатньо “на всі часи”. Ви докуповуєте. А потім виявляється, що всі речі вже не вміщаються в шафу. І вона просто приречена на безлад. Таким чином, створивши “порядок” в одному місці, ви тут же створюєте його в іншому.

Ви приймаєте рішення викинути всі зайві речі в сміттєвий бак. В будинку ніби “порядок”, але світ в цілому став бруднішим.

Ось що каже з цього приводу фізик Адам Франк:
“Це закон фізики. Сувора правда життя в тому, що сам Всесвіт – це хаос. Як ви можете навести порядок вдома або у своєму житті, якщо це суперечить природі Всесвіту?”.

Справді, скільки б ми не намагалися тримати своє життя в порядку, а будинок – в охайності, нічого не виходить. Безлад завжди й там і там.

Що ж робити? Сказати “так” хаотичній природі цього світу. Змиритися.

Люди, у яких вдома завжди безлад, піддаються стигматизації. Оточенню  вони здаються апатичними людьми, які ведуть “неправильне” життя. Але це просто неправда!

Дезорганізовані люди кращі за всіх інших. Хоча б тому, що вони не дозволяють помилковій ілюзії порядку диктувати їм розпорядок дня.

На цю тему добре висловився Джим Моррісон:
“Я зацікавлений у бунтарстві, в бардаку, в хаосі. Мені здається, це і є шлях до свободи”.

Це не означає, що кожен аспект свого життя потрібно занурити в хаос. Організованість інколи важлива і навіть корисна. Але ви не маєте права засуджувати людей, що живуть в безладді. Повірте: порядок сильно переоцінений.

Люди, у яких вдома постійний бардак, не ледачі. Вони – творчі та сміливі.

Здоровий глузд підказує нам, що чистота – запорука ефективності і продуктивності, але це не так.

Ерік Абрахамсон і Девід Фрідман, автори наукового бестселера “A Perfect Mess: The Hidden Benefits of Disorder”, пишуть:
“Безлад – це не обов’язково ознака безсистемності. За столом, на якому все розкидано, можна працювати ефективніше, ніж за чистим. Коли у людини на столі бардак, це не означає, що вона погано працює. Це означає, що вона працює так добре, що їй просто ніколи прибирати”.

Іншими словами, безлад насправді може бути ознакою ефективності, а не недолугості.

Доктор філософії з університету Міннесоти Кетлін Вохс провела дослідження і довела, що люди, які схильні до розкидання речей де попало і накопиченню сміття, насправді більш творчі, ніж всі інші.

В рамках цієї наукової роботи Вохс провела один цікавий експеримент. Вона розділила 48 добровольців на дві групи і попросила їх знайти оригінальні способи використання кульки для пінг-понгу. Одну половину учасників експерименту помістили в чисту, охайну кімнату, інших – в брудну. Зрештою обидві групи придумали однакову кількість ідей, але у других, за результатами незалежної оцінки інших студентів, ідеї виявилися більш інноваційними та творчими.

Вохс робить висновок:
“Ми всі хочемо стати більш творчими людьми, частіше відчувати осяяння. Моя вам порада: якщо у вас ступор, перемістіться в брудну кімнату. Це дозволить вам вийти за рамки звичного сприйняття і швидше виробляти свіжі ідеї. Порядок – результат нашого прагнення до безпеки, хаос – нашого прагнення до творчого переосмислення світу”.

Безлад, звичайно, вже давно і щільно асоціюється з творчим генієм. Дезорганізованность і неохайність засуджуються в суспільстві, але в таких умовах все своє життя жили більшість великих умів: Альберт Ейнштейн, Алан Тьюринг, Рональд Даль. Навіть Джоан Роулінг не під силу поприбирати у квартирі!

Всі вони досягли величі, попри те, що все їхнє життя було сповнене хаосу.

Загалом, якщо батьки карали вас за небажання прибрати у своїй кімнаті, то робили помилку. Суспільство ігнорує приховані переваги хаосу.

Для того, щоб забити на правила і жити у своєму творчому безладі, необхідна мужність.
Альберт Ейнштейн якось зауважив:
“Якщо безлад на столі означає безлад в голові, то що ж тоді означає порожній стіл?”.

Творчі люди бачать картину свого життя цілком, а не зациклюються на окремих її деталях. Вони йдуть разом з потоком, а не пливуть проти течії. Вони легко адаптуються до змін. Вони знають, що часовий ресурс занадто обмежений для того, щоб витрачати його на такі нудні речі, як прибирання.

Простота і краса життя важливіші видимого “успіху” і позірної “дисциплінованості”. Пристрасть краще нудьги.

Життя – це розпатланий, непередбачуваний і чудовий дар. Насолоджуйтеся ним.

За матеріалами

Олексій Фазекош,

голова Ради адвокатів Закарпатської області,

кандидат юридичних наук

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *