Що люди бачать і відчувають перед смертю

В кінці будь-якої кінокартини на екрані з’являються фінальні титри. Життя людини набагато складніше, ніж будь-яке кіно, але що ж бачать люди перед кінцем цього «фільму»?

Багато хто міг чути або читати про те, як люди, перебуваючи в передсмертному стані, відчувають незвичайні відчуття. Зазвичай мова йде про пацієнтів лікарень, що побували в стані клінічної смерті – на частку таких людей доводиться основна частина специфічних спогадів. Але деякі з тих, хто пережив серцевий напад, також після відновлення свого здоров’я ділилися якимись специфічними переживаннями, які супроводжували їх критичний стан.

Важливо відзначити, що дотепер вчені не можуть прийти до спільної думки, чи існує взагалі навколо смертний досвід, хоча в цілому наукове співтовариство визнає ймовірність появи дивних переживань у людини.

Різняться і думки фахівців про те, чим вони можуть бути викликані. Найбільш приземленим поясненням подібного роду відчуттів вчені вважають надмірно гостру реакцію рецепторів людського організму на порушення нормального постачання киснем тканин головного мозку. Це призводить до того, що слухові і зорові рецептори можуть видавати певні ефекти на зразок звуків і спалахів світла, які і приймаються за ознаки близької смерті.

Іншою версією є різкий сплеск електричної активності в головному мозку, який виникає в передсмертній ситуації.

Досліди американських вчених на гризунах підтвердили цю гіпотезу – у мишей інструментально фіксувався сплеск сильно синхронізованої активності мозку. Як вважають дослідники, подібні зміни в роботі організму цілком можуть спостерігатися й у людей, що пояснює істотний пік нейрофізіологічної активності головного мозку людей, які побували в термінальному стані, та може навіть перевищувати її під час життя.

Принаймні в ситуації зупинки серця така зміна в роботі мозку у людей спостерігалася і документально описана. Ще однією щодо вивченої і описаної ймовірністю появи навколо смертного досвіду вчені називають збереження мозкової активності після зупинки серця. У цій ситуації головний мозок демонструє підвищену активність, збільшується рівень дофаміну і серотононіну, що своєю чергою призводить до появи як мінімум зорових галюцинацій. У пацієнтів також часто фіксуються підвищений рівень вмісту вуглекислого газу в крові і знижений – калію, що поряд з підвищенням в людському організмі рівня екзогенних або ендогенних психоактивних речовин може служити поясненням таких вражень.

Є й містичні пояснення подібних переживань, суть яких зводиться до того, що незвичайні відчуття в передсмертних станах свідчать про існування життя після смерті. А різниця в характері цих відчуттів викликана тим, що у кожної людини свій неповторний життєвий досвід, який і впливає на ці переживання.

Одне з останніх досліджень, проведене Центром хоспісної та паліативної допомоги в Буффало, показало, що крім банального яскравого світла і почуття умиротворення перед смертю люди можуть бачити яскраві і зрозумілі сни, в яких вони зустрічаються зі своїми родичами і близькими (живими або мертвими), готуються до подорожі або відправляються в неї, а також згадують приємні моменти зі свого життя. Причини появи таких сновидінь, які починають фіксуватись за 10-11 тижнів до смерті, фахівці пояснити поки не в змозі.

Популярная механика

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *