Йеллоустон загроза всьому живому на Землі

Кілька днів тому співробітники Національного парку США «Гранд Тетон» закрили для відвідування туристів деякі зони, в яких були виявлені наростальні тріщини. Їх довжина досягає 30 метрів. І все б нічого, якби «Гранд Тетон» не розташовувався всього за 16 кілометрів від національного парку «Йеллоустон», в якому розташований однойменний супервулкан. А це вже серйозно. Чому?

Що таке супервулкани

Є в геології таке поняття – «супервулкан». Чим ці утворення відрізняються від звичайного вулкана. Особливо нічим. Тільки своїми масштабами. Та наслідками від того, що може статися, якщо який-небудь супервулкан «прокинеться» і перейде в активну фазу діяльності.

Найбільший з цих об’єктів знаходиться на території США і називається Йеллоустон. Що собою являє вулкан? Ми по телевізійній картинці уявляємо собі таку конічну гору, з вершини якої йде димок. А колись ця гора може почати викидати попіл, а по її схилах лава потече. Ось, «загибель Помпеї» наприклад. Так от, жодної гори. Супервулкан – це, так звана кальдера, що являти собою величезну западину. І заміняє собою кратер. Супервулкан не викидається, а вибухає. І цей вибух перевершує по потужності звичайні виверження у багато тисяч разів. Останнім, за даними вчених, було виверження супервулкана “Таупо” в Новій Зеландії – приблизно 26,5 тис. років тому. А до того, ще більш потужний катаклізм стався за 48 тис. років до «Таупо», коли на Суматрі вибухнув «Тоба». Як стверджується, викинутий попіл влаштував на планеті ніч, що тривав близько 6 місяців. В результаті середня температура опустилася на 11 градусів.

Йеллоустон

Але у порівнянні з тим, що може накоїти Йеллоустон, це дрібниці. За даними геологів, Йеллоустон перевищує «Тобу» за всіма параметрами в три рази. Його кальдера має площу в 3825 квадратних кілометрів. Резервуар з магмою знаходиться на глибині 8 кілометрів. Активність цього супервулкана циклічна. Дослідження показали, що він вивергався 2 млн років тому, потім – 1,3 млн, потім 650 тис. років тому. Так що час чергового вибуху вже підходить.

За минулий рік в Йеллоустоні офіційно зареєстрували кілька тисяч підземних поштовхів. Кальдеру прорізала вже четверта велика тріщина, і тепер на супутникових знімках її поверхня нагадує розбите скло.

Більш того, в кінці квітня ожив, викинувши на висоту понад 100 метрів струмінь окропу, найбільший у світі гейзер, Steamboat.

Можливі наслідки

Чим це нам загрожує? Сценарії можливого розвитку подій прораховані. Основний з них такий: за кілька днів до вибуху земна кора підніметься на кілька метрів, температура ґрунту зросте до 60-70 градусів. Потоки розпеченої магми будуть викинуті на висоту понад 50 кілометрів.

Найпотужніші землетруси будуть відчуватися по всьому світу. У перші хвилини буде знищено все живе в радіусі від 1200 кілометрів, включаючи Сан-Франциско і Лос-Анджелес. Почнуть лити кислотні дощі. До неймовірних розмірів виросте «озонова діра». Сонячна радіація знищить усіх, хто вцілів від попелу і кислоти. Північні країни, такі як Швеція та Фінляндія, просто перестануть існувати.

Найбільше постраждають Індія і Китай. Всього в результаті катаклізму тут загине понад 2 млрд людей. Про руйнування інфраструктури краще і не думати.  Тривалість зими може скласти 4 роки. Якщо людство виживе, то почне жити якось по-новому

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *