«Патова» ситуація в Мукачівській районній раді і як її вирішити

Вже втретє у своїх публікацій звертаюсь до «патової» проблеми в Мукачівській районній раді, яка вже понад місяць не працює. У 2002 році дещо подібна ситуація вже була в районі, коли мене обрали заступником голови Мукачівської районної ради. Головою Мукачівської райдержадміністрації  тоді був Віктор Дядченко, представник СДПУ(о). В результаті важких виборів у Мукачівську районну раду (Геннадій Москаль, голова Закарпатської облдержадміністрації, максимально залучив адмінресурс) переконливу перемогу отримала «Наша Україна».

Не дивлячись протистояння двох названих політичних сил вже на першій сесії було обрано голову Мукачівської районної ради та його заступника і надалі, уже в жорсткій конкуренції райради та райдержадміністрації, районна влада працювала досить ефективно. Райдержадміністрація розробляла програми для розвитку району, районна рада проводила спочатку експертну оцінку і досить часто повертала на доопрацювання. Програми виходили зважені, ефективні. Район розвивався. Практично, коштом районного бюджету була здійснена майже 80 відсоткова газифікація району.

Навіть було ситуація, коли СДПУ(о) та «Наша України» обєднались, щоб не дати Геннадію Москалю у 2003 році побудувати табір біженців між угорськими селами Форнош та Дерцен.

А що маємо зараз, через 18 років? Якийсь «театр абсурду», коли «партія влади», маючи тільки 19 відсотків голосів, вважає, що вона може диктувати умови формування керівних органів Мукачівської ради, тому що вони є партією президента, навіть, грубо порушуючи закон.

Чому так вважаю?

21 січня на своїй сторінці у фейсбуці голова Закарпатської облдержадміністрації Анатолій Полосков опублікував цікавий пост «Про ситуацію в Мукачівській районній раді». Добре написана стаття,  (Читач може з нею познайомитись за посиланням: https://www.facebook.com/photo?fbid=3742353962490884&set=a.446012742125039) як би не декілька «дрібниць».

Шанований мною пан Анатолій пише: «На жаль, вимушений констатувати факт, що політичні протистояння створюють реальну загрозу порушення сталої роботи системи соціального захисту, освіти, культури і охорони здоров’я в новосформованих територіальних громадах району.

З 01.02.2021 року розпочинається реєстрація для участі в ЗНО-2021 та підготовка замовлень на виготовлення документів про освіту для учнів 9-11 класів. Ці процеси фактично можуть бути зірвані. Окрім того, залишається невизначеним питання утримання закладів, виплата заробітних плат, перепризначення працівників, тощо.» Все дуже правильно. Хто буде заперечувати проти цього? Аналогічну думку ще місяць тому висловив і голова Мукачівської міської ОТГ Андрій Балога.

Читаємо далі: «Такий стан справ є неприпустимим для нашого краю. Як голова області, не міг залишатися осторонь цієї критичної для громади ситуації, та задля консолідації позицій всіх фракції райради був вимушений втрутитися в процес. Внаслідок тривалих переговорів з представниками депутатського корпусу районної ради, були досягнуті попередні домовленості щодо скликання позачергової сесії Мукачівської районної ради, та погоджено наступний порядок денний:

  1. Про передачу майна та установ у власність територіальних громад.
  2. Про право підпису договорів на комунальні послуги.
  3. Про початок реорганізації Свалявської та Воловецької районних рад.
  4. Про оголошення перерви.»

Прекрасно, на кінець то комунікабельний Анатолій Полосков зумів організувати товариську зустріч депутатського корпусу Мукачівської районної ради та в дружній розмові, як пан Анатолій це вміє, було погоджено вже процитований порядок денний сесії районної ради. Ура! Домовились! Як старий чиновник, прискіпливо переглядаю копію листа до  Керівника апарату Мукачівської районної ради Михайла Гарапка і бачу тільки підписи (?) депутата Романа Тарабія (ПП «Слуга народу»), депутата Андрія Данканича (ПП «Батьківщина») та Юрій Лукеча («Рідне Закарпаття»). Тобто даний лист підписали тільки три члени Тимчасової  президії Мукачівської районної ради від так званого «провладного» блоку політичних партій (21 депутат). А де підписи членів Тимчасової президії від «опозиційного» блоку політичних партій: «Команда Андрія Балоги», «За Майбутнє», «ОПЗЖ» (теж 21 депутат)? Їх нема. Тоді стало зрозуміло з якими «представниками депутатського корпусу районної ради» вів розмову шанований мною пан Анатолій. Для чого це? Для якого дешевого піару: Ми переживаємо  за район, ми ж влада, а ось «опозиція» така сяка. Починаю розчаровуватись  в Анатолію Полоскову.

І Анатолій Полосков і «провладна» частина Тимчасової президії Мукачівської районної ради, крім власного піару, ще й грубо порушили Закон України «Про місцеве самоврядування» та й Регламент роботи Мукачівської районної ради.

В ст. 20 названого Закону чітко прописано «Державний контроль за діяльністю органів і посадових осіб місцевого самоврядування може здійснюватися лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, і не повинен призводити до втручання органів державної влади чи їх посадових осіб у здійснення органами місцевого самоврядування наданих їм власних повноважень

Думаю, що порушення Закону України «Про місцеве самоврядування» з боку органів державної влади, яку представляє голова Закарпатської облдержадміністрації Анатолій Полосков, очевидне.

В ст. 46 Закону «Про місцеве самоврядування» прописане повноваження і діяльність Тимчасової президії районної ради: «Перше пленарне засідання першої сесії відкриває голова зазначеної територіальної виборчої комісії, який інформує раду про підсумки виборів депутатів. З моменту визнання повноважень депутатів ради нового скликання рада обирає тимчасову президію з-поміж депутатів ради в кількості не більше п’яти осіб — представників партій (блоків), які набрали найбільшу кількість голосів на виборах. Члени тимчасової президії почергово головують на пленарних засіданнях ради до обрання голови ради».

Як бачимо, що головуючий член Тимчасової президії проводить тільки сесію до обрання голови і не більше.

Регламентом Мукачівської районної ради передбачено, що в разі необрання голови районної ради, час проведення і порядок денний сесії  визначається Тимчасовою президією районної ради, а не головуючим на сесії чи частиною Тимчасовою президією районної ради. Тобто лист даних самозванців немає ніякої юридичної сили, навпаки, грубо порушує Закон України «Про місцеве самоврядування».

Який висновок з даної «нічийної» («патової») ситуації?

  1. «Опозиційний» блок партій («Команда Андрія Балоги», ОПЗЖ, «За майбутнє») чітко діє в рамках чинного законодавства.
  2. «Провладний» блок партій («Слуга народу», «Рідне Закарпаття», «Батьківщина»), навіть, з грубим порушенням чинного законодавства, хоче диктувати свої «правила гри» в діяльності Мукачівської районної ради.
  3. Закарпатська облдержадміністрація, в особі Анатолія Полоскова, порушуючи чинне законодавство, втручаються в діяльність органу місцевого самоврядування.

Який вихід з даної ситуації «патової» ситуації?

  1. Не дивлячись на конфронтацію, депутати районної ради мають чітку дотримуватись Закону України «Про місцеве самоврядування» та Регламенту роботи Мукачівської районної ради.
  2. Дату проведення сесії та порядок денний має визначити Тимчасова президія Мукачівської районної ради. Думаю, що члени президії зможуть домовитись.
  3. На кінець то, провести юридично правочинну сесію районної ради та прийняти дуже важливі для вчителів, лікарів та громадян району рішення, про які писав Анатолій Полосков у своєму пості в фейсбуці.

Голову Мукачівської районної ради можна потім обирати, а ж до закінчення повноважень районної ради, якщо для когось  ця посада так важлива, що він готовий для цього жертвувати добробутом цілого району.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *