Технології політичного вбивства: як вмирали президенти

Сина голови організації по боротьбі з наркотиками Джеффа Біллінгса викрадають, а потім несподівано повертають батькам. Хлопчик заражений смертельним вірусом, при першому ж контакті він заражає батька. А через кілька днів має відбутися нарада глав антинаркотичних комітетів, де містер Біллінгс всього лише декількома рукостисканнями здатний обезголовити цілий ряд організацій по всьому світу … Це сюжет фільму «Перевізник-2». «Популярна механіка» спробувала розібратися в технологіях реальних політубивств.

У процесі підготовки матеріалу ми вивчили більше трьох сотень різних замахів і вбивств, скоєних за політичними мотивами, – і були розчаровані. Левова частка гучних злочинів подібного роду (приблизно 70%) була здійснена одним-двома кілерами за допомогою елементарного вогнепальної зброї з близької відстані. Роберт Кеннеді, Махатма Ганді, Улоф Пальме, Авраам Лінкольн, Іцхак Рабін, Харві Мілк – всі вони загинули від рук фанатиків або найманців, які зуміли підібратися досить близько, щоб вистрілити без промаху зі звичайного пістолета. Після успіху вбивці найчастіше просто здавалися поліції. Деяких стратили, деяких вбивали народні месники, деякі прожили довге і щасливе життя. Але суті це не змінює.

Другим за банальності способом є кидок гранати або бомби. Тут відразу згадується замах на російського імператора Олександра II або на індійського прем’єр-міністра Раджива Ганді. Завдання просте: підійти ближче – і готово. Бувають і «суміщені» вбивства. Наприклад, бронеавтомобіль екс-президента Нікарагуа Анастасіо Сомоса Дебайле спочатку розстріляли з гранатомета, коли він зупинився на червоне світло, а потім добили тих, що вижили, з автоматів.

Багато вбивства (особливо в Азії) відбуваються терористами-смертниками – так, 27 грудня 2007 збройні бомбисти прорвалися в зону оточення колишнього прем’єр-міністра Пакистану Беназір Бхутто і підірвали себе разом з нею, заодно прихопивши з собою ще 25 осіб з натовпу і охоронців. Але все це – середньовіччя, а ми живемо в XXI столітті. Тому перейдемо до хайтеку.

Технологічний рекорд

Мабуть, найбільш технологічним і, в якійсь мірі, фантастичним можна назвати вбивство голови правління Deutsche Bank Альфреда Херрхаузен, вчинене 30 листопада 1989 року в місті Бад-Гомбурзі, недалеко від агломерації Франкфурт-на-Майні. У Бад-Гомбурзі Херрхаузен жив і щодня їздив на роботу на броньованому автомобілі марки «Мерседес-Бенц» з двома машинами супроводу – попереду і позаду. Перед вбивцями стояло непросте завдання: встановити на шляху автомобіля бомбу таким чином, щоб вона вибухнула точно при проїзді «Мерседеса» навпроти строго визначеної точки кузова машини. Навіть якби вибух стався на рівні водійського сидіння, Херрхаузен б не постраждав.

Убийство Альфреда Херрхаузена На шляху проходження кортежу був поставлений звичайний велосипед, на багажнику якого закрыпили велорюкзак з 20 кг вибухівки. Для того щоб бомба вибухнула вчасно, вона була оснащена датчиком інфрачервоного випромінювання, в придорожніх кущах встановили випромінювач, який включили після проїзду першої машини, а коли друга машина перетнула промінь переднім бампером, бомба спрацювала. Щоб вразити саме пасажира, захищеного задніми дверима «Мерседеса», була введена затримка в кілька мілісекунд.

Але була і ще одна проблема. «Мерседес» рухався не впритул до краю дороги: між ним і велосипедом було приблизно три чверті смуги, а броня у автомобіля була досить серйозною, щоб захистити пасажира від близького вибуху саморобного вибухового пристрою. Тому при конструюванні бомби вбивці використовували так званий принцип ударного ядра. Це один з різновидів кумулятивного ефекту, коли вибухівка має тупокутову конічну або сферичну виїмку, покриту металевим облицюванням (як найпростіший варіант – плоску пластину, яка покриває заряд вибухівки). При цьому детонація починається від осі вибухової речовини, при впливі детонаційної хвилі відбувається вивертання облицювання «навиворіт». Весь метал облицювання при цьому утворює снаряд меншого діаметру, ніж початковий «калібр», але що летить з великою швидкістю – до 2-2,5 км / с. Це і є ударне ядро, яке використовується в деяких високотехнологічних боєприпасах для пробиття броні. Ударне ядро ​​не втрачає бронебійних властивостей навіть на великих відстанях (в разі правильно розрахованих боєприпасів – близько тисячі діаметрів заряду). В даному випадку заряд не був оптимізований, але і вразити ціль потрібно на значно меншій відстані. Облицювання можна зробити з різних металів; в разі Херрхаузен була використана плоска (або майже плоска) мідна пластина масою близько 3 кг, розташована між зарядом і дорогою.

Вибух вдався: сформований вибухом мідне ударне ядро ​​пробило бронедвері в районі ніг банкіра і понівечило нижню половину його тіла, Херрхаузен помер через деякий час від втрати крові. Ні виконавців, ні замовників злочину так і не спіймали. Складні датчики і відмінне знання законів балістики змушують думати, що працювали професіонали досить високого класу – можливо, аж до представників спецслужб. Найбільші підозри викликав німецький ліворадикальний активіст Вольфганг Грамс (його підозрювали ще в ряді політичних вбивств), але він застрелився через чотири роки при опорі під час арешту.

Безпілотні вбивці

Максимальному ступені рівень технічного оснащення при вбивстві досягає, якщо вбивство організовано спецслужбами. 1 січня 2009 року випущена з безпілотного літака самонавідна ракета знищила Усаму аль-Кімі, польового командира, кенійця за походженням, який організував теракт в готелі «Маріотт» в Ісламабаді. Безпілотні апарати для такого роду операцій (Predator або Reaper) стартують з американської бази в Белуджистані і управляються оператором, що працює на іншому кінці світу, на військово-морській базі поблизу Лас-Вегаса. Як же безпілотники знаходять ціль? В основному за допомогою шпигунів з місцевих жителів. За не дуже великі гроші представники місцевого населення готові підкласти в будинок (а часом і в кишеню) жертви спеціальний чіп, зроблений у вигляді сигарети або запальнички, – на такий чіп і орієнтується боєголовка. У 2009 році рух Талібан вивісило в інтернеті скандальний ролик, на якому 19-річний Хабіб ур Рехман, який працював слугою в будинку одного з лідерів терористичної павутини Пакистану, зізнавався, що йому за доставку чіпа-мішені заплатили £ 166. В кінці ролика Рехмана вбивали. Так що навіть американському хайтеку поки все одно не обійтися без участі людини.

Брак знань

У минулому часто бувало так, що саме брак технологій, незнання фізичних і природних законів дозволяли тому чи іншого злочину бути успішно здійсненим. Згадаймо того ж Олександра Сергійовича Пушкіна: сьогодні кулю, від якої він загинув, витягнули б за дві секунди, а в той час робити подібні операції просто не вміли. Найбільш відомим політичним вбивством, підтриманим слабким розвитком медицини, стала смерть президента США Джеймса Абрама Гарфілда в 1881 році. Через чотири місяці після обрання, 2 липня, на Вашингтонському вокзалі він був поранений з револьвера в спину. Рана була неглибокою, життєво важливі органи куля не зачепила. Але лікарі халатно поставилися до лікування, шукали кулю в неправдивому каналі, розширили отвір і занесли туди інфекцію. Почалося зараження, запалення, і 19 вересня, через більш ніж два місяці після замаху, Гарфілд помер від інфаркту: серце не витримало загального ослаблення організму через швидкоплинність хвороби. Втім, інфаркт був порятунком для Гарфілда – вже почалася гангрена, і смерть могла бути набагато боліснішою. Варто зауважити, що судовий захист вбивці Гарфілда Шарля Гито будувалася на постулаті, що президент помер не від кулі, а від неякісного лікування. Правда, шибениці вбивця все одно не уникнув.

Снайпер на даху

Існує легенда, що найчастіше політичні діячі гинуть від снайперської кулі. Це помилка, викликана в першу чергу американськими кінофільмами і гучним вбивством президента США Джона Фіцджеральда Кеннеді. Від куль снайперів загинуло дуже мало політиків; серед найбільш відомих – лідер руху за громадянські права чорношкірих Мартін Лютер Кінг (1968), єгипетський президент Анвар Садат (1981) і колишній мер Белграда Зоран Джинджич (2003). В якості яскравого прикладу варто розглянути все-таки вбивство Кеннеді, як абсолютно бездоганно виконане і не розкрите донині.

22 листопада 1963 року, Даллас, відкритий автомобіль президента в складі кортежу їде по Елм-стріт. Лунає три послідовних постріли. Перша і друга кулі потрапляють в президента. До речі, Елм-стріт перекладається як «вулиця В’язів», так що в якійсь мірі вбивство Кеннеді було саме кошмаром. Офіційна версія вбивства дуже проста: його зробив снайпер-одинак ​​Харві Лі Освальд, за яким стояли замовники, які так і залишилися невідомими. О 12:30 Освальд зробив три постріли з вікна місцевого книгосховища. Перша куля влучила Кеннеді в спину, пройшла наскрізь і поранила губернатора Техасу Джона Конналлі, який сидів попереду. Друге попадання було точно в потилицю президента. Третій постріл мети не досяг – але він був уже і не потрібен. Через півгодини Кеннеді помер в госпіталі.Убийство Джона Кеннеди

А потім почали відбуватися дивні речі. Освальда вистежили швидко, він зробив серйозний опір і в процесі арешту вбив поліцейського. Взяли його трохи пізніше, але провину у вбивстві Кеннеді він заперечував – як і опір при першій спробі арешту! А через два дні його застрелив в упор власник місцевого нічного клубу Джек Рубі – як показав останній, з помсти за президента.Георгий Марков Зі смертю підозрюваного справа була закрита. Але офіційна схема траєкторії польоту першої кулі викликала безліч сумнівів. Наприклад, Конналлі стверджував, що був поранений другим, а не першим пострілом! Значить, пострілів було чотири? Документально відомо про декількох любителів, які знімали кортеж на відео, але популярність отримала тільки запис, зроблений Абрахамом Абрахам Запрудером. На ній добре видно, як кулі потрапляють в президента, як здригається його тіло. Із запису Абрахам Запрудер і слідчого експерименту явно виходило, що стріляли з двох точок. Одна – це книгосховище, і першим вбивцею міг бути Освальд. Але друга – трав’яний пагорб неподалік … Треба сказати, що звинувачення у вбивстві Кеннеді було в 1966 році пред’явлено банкіру Клею Шоу (смерть Кеннеді була вигідна йому безпосередньо, і він був присутній тоді в Далласі). Нібито саме Шоу організував всю справу. Але звинувачення розсипалося за відсутністю доказів.

Убийство Кеннеди
Президент Кеннеді і губернатор Конналлі, за офіційною версією, були поранені однієї і тієї ж кулею (в губернатора вона потрапила на вильоті). Але траєкторія цієї кулі, накреслена поліцейськими балістиками, викликає дуже багато нарікань. Експерти стверджували, що в момент пострілу президент змістився до самого борту автомобіля, а Конналлі був лише поранений, а не вбитий, саме тому що куля втратила швидкість після проходження через голову Кеннеді. Але скептики назвали цю теорію маренням, а кулю охрестили «чарівної».

Не будемо вдаватися в конспірологічні теорії. Карабін «Каркано» M91 / 38, яким користувався Освальд, цілком міг уразити ціль з відстані близько 70 м. Найчастіше снайпери, правда, використовували більш професійні гвинтівки. Але при невеликих відстанях, тим більше в місті, не потрібно враховувати поправку на вітер (а в той день вітру і зовсім не було), і Освальд мав достатню підготовку, щоб не промахнутися.

До речі, не менш дивні обставини супроводжували і смерті Мартіна Лютера Кінга. Вина Джеймса Ерла Рея, нібито стріляв в проповідника з мебльованих кімнат навпроти балкона, де той виступав, так і не була остаточно доведена. Висновок: основна технічна складність при здійсненні вбивства з великого відстані – не постріл, а маскування вбивці. Ідеальний варіант – підстановка «цапа-відбувайла».

Всесвітня історія отруєнь

Рідкісна, але високотехнологічна різновид політичного вбивства – отруєння. Ні, мова йде не про Цезаря Борджіа, який вбивав своїх ворогів за допомогою отруєного перстня, потискуючи їм руку, а про наш час. Найвідомішим вбивством за допомогою отрути став «укол парасолькою», через який загинув болгарський письменник і журналіст Георгій Марков, дисидент, що жив в Лондоні. 7 вересня 1978 року Марков вийшов з роботи і по дорозі до машини спіткнувся об чиюсь парасольку. Він відчув укол; людина з парасолькою вибачилася, інцидент був вичерпаний. Але до вечора Маркову стало погано, а через три дні, 11 вересня, він помер.

При розтині тіла під шкірою приблизно в місці уколу виявили імплантували капсулу з рицином. Рицин – це білковий токсин, смертельна доза якого для людини становить близько 0,3 мг / кг. За допомогою уколу парасолькою мікрокапсула була введена в тіло Маркова і поставляла отруту безпосередньо в кров. При своєчасному виявленні журналіста можна було врятувати. Мабуть, більш екзотичне вбивство в XX столітті знайти складно.Інший відомий випадок – смерть в Лондоні колишнього співробітника ФСБ Росії Олександра Литвиненка. Він помер 23 листопада 2006 року в результаті отруєння досить рідкісним речовиною – полонієм-210, яке дістати непросто, а вже випадково прийняти всередину просто неможливо. Ро210 синтезують штучно, опромінюючи вісмут-209 нейтронами, і використовують для створення компактних радіоізотопних джерел енергії, які застосовуються в якості енергетичних установок деяких космічних апаратів (а іноді і для обігріву, як це було зроблено на «Місяцеході-2» для підтримки робочої температури наукових інструментів).

Полоній-210 радіоактивний (період напіврозпаду близько 138 діб). Він є альфа-випромінювачем, причому настільки активним, що викликає променеве ураження навіть при контакті зі шкірою, не кажучи вже про випадок потрапляння його всередину організму. Летальна доза полонія для людини при попаданні в організм через травний тракт оцінюється в кілька мікрограмів.

Але повернемося до Литвиненка. 1 листопада 2006 року він, вже отримав на той час англійське підданство, провів ряд ділових зустрічей, а ввечері мусив іти на футбольний матч ЦСКА – «Арсенал». Але на матч Литвиненко не потрапив, тому що відчув себе погано і був госпіталізований. З кожним днем ​​його стан погіршувався. До 20 листопада існувала версія про отруєння талієм, але потім виникла і версія про отруєння якимось радіоактивною речовиною. Сама речовина – полоній-210 – ідентифікували лише 23 листопада, в день смерті Литвиненка, виявивши його сліди в аналізах.

Як полоній потрапив в організм дисидента – невідомо. Швидше за все, його підсипав в їжу хтось, з ким Литвиненко спілкувався протягом 1 листопада 2006 року або за кілька днів до цього. Найбільші підозри падають на італійського правозахисника Маріо Скарамеллу, з яким Литвиненко зустрічався близько 14 годин дня в суші-барі. Але ніяких доказів знайти вже не вдасться. Можна сказати тільки одне: дістати полоній-210 може лише дуже впливова персона.

Завершуючи тему отруєнь, згадаємо вбивство російського підприємця Івана Ківеліді в 1995 році. Невідомий отруйник наніс отруйну речовину на трубку особистого телефону бізнесмена, в результаті чого загинула ще й секретарка останнього. В результаті слідства вийшли на НДІ, де було синтезовано речовину (рідкісний нейротоксин, склад якого не розголошується), а за вбивство був засуджений Володимир Хуцішвілі, партнер Ківеліді по бізнесу.

Небезпечні польоти

Ряд оригінальних політичних замахів був пов’язаний з польотами на приватних літаках. Наприклад, 17 серпня 1988 року поблизу міста Лахор (Пакистан) зазнав катастрофи літак, на борту якого перебував діючий президент Пакистану Мухаммед Зія-уль-Хак. Для розслідування обставин катастрофи пакистанські спецслужби залучили фахівців з США. В ході дослідження уламків літака з’ясувалося, що падіння його було не випадковим. На борту виявили залишки вибухової речовини (пентарітрітола тетранітрат) і фрагменти контейнера для перевезення газів. Відразу виникли дві теорії: по першій, на борту в певний момент спрацювало вибуховий пристрій, а по другий – в пілотської кабіни був розбитий контейнер з газом, через що літак втратив керування і звалився.

Технічні неполадки в літаку виявлено не було, тим більше що Lockheed C-130 Hercules, що належав Зії-уль-Хаку, вважався дуже надійною машиною. В принципі, подібне «авіавбивство» схоже з бомбою, підкладеної під автомобіль (так загинув, наприклад, відомий чеченський сепаратист Зелімхан Яндарбієв). Але погодьтеся: викликати авіакатастрофу набагато романтичніше і надійніше.

Популярная механика

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *