Daily Mail: Китай і Росія погрожують НАТО на тлі закликів до “зникнення” України
Китай і Росія пригрозили НАТО від «провокування конфронтації» через заяви блоку про те, що країна Сі Цзінпіна відіграє ключову роль у вторгненні Москви в Україну.
Лідери НАТО заявили в декларації на саміті у Вашингтоні в середу, що Китай «став вирішальним фактором, що сприяє війні Росії проти України», додавши, що «так зване партнерство «без обмежень» Пекіна та «широкомасштабна підтримка російської оборонно-промислової бази» викликають «глибоке занепокоєння».
У відповідь речник місії Пекіна при Європейському Союзі заявив: «НАТО має припинити роздмухувати так звану китайську загрозу та провокувати конфронтацію та суперництво, а також робити більше для сприяння миру та стабільності у світі».
«Всім відомо, що Китай не є творцем кризи в Україні. Позиція Китаю щодо України є відветою та відкритою”, – додали вони.
Колишній президент Росії Дмитро Медведєв втрутився, засудивши обіцянку саміту НАТО надати Україні можливе членство і заявив, що Росія повинна працювати над «зникненням» як України, так і військового альянсу.
У своєму дописі в соціальних мережах Медведєв процитував англійською мовою декларацію НАТО на саміті у Вашингтоні цього тижня: «Ми продовжуватимемо підтримувати (Україну) на її незворотному шляху до повної євроатлантичної інтеграції, включаючи членство в НАТО».
Російська держава підтримала відповідь Медведєва, а прессекретар Кремля Дмитро Пєсков заявив сьогодні російським інформаційним агентствам, що країна планує «заходи реагування» для стримування «дуже серйозної загрози» з боку НАТО.
Медведєв, який під час свого президентства у 2008-2012 роках вважався прозахідним модернізатором, з початку війни в Україні перетворився на заклятого яструба, який Москва називає «спеціальною військовою операцією».
Зокрема, він неодноразово попереджав США та їхніх союзників, що озброєння Києва може призвести до “ядерного апокаліпсису”.
Будь-яке рішення про застосування російської ядерної зброї належатиме президенту Володимиру Путіну. Але дипломати кажуть, що погляди Медведєва, який є заступником голови Ради безпеки Росії, свідчать про яструбине мислення верхівки Кремля, яка представила війну як екзистенційну боротьбу із Заходом.
Китай відмовився засудити вторгнення Росії і минулого року опублікував документ, який закликає до «політичного врегулювання» конфлікту, яке, за словами західних країн, може дозволити Росії зберегти більшу частину території, яку вона захопила в Україні.
Стратегічне партнерство Китаю та Росії зблизилося після вторгнення.
Пекін позиціює себе як нейтральну сторону у війні і заявляє, що не надсилає летальну допомогу жодній зі сторін, на відміну від Сполучених Штатів та інших західних країн.
Однак це стало критично важливим рятувальним колом для ізольованої економіки Росії, де торгівля процвітала з початку конфлікту.
Але в останні місяці це економічне партнерство опинилося під пильною увагою Заходу, і Вашингтон пообіцяв переслідувати фінансові установи, які сприяють військовим зусиллям Москви.
США та Європа також звинуватили Пекін у продажу компонентів та обладнання, необхідних для утримання військового виробництва Москви на плаву.
Держсекретар США Ентоні Блінкен заявив у квітні, що йдеться про «верстати, напівпровідники, інші предмети подвійного призначення, які допомогли Росії відновити оборонно-промислову базу, яку санкції та експортний контроль так багато зробили для погіршення».
Пекін заперечує заяви про те, що він допомагає Росії воювати в Україні, і наполягає, що не прийме “критики чи тиску” через свої зв’язки з Москвою.
А в четвер її МЗС звинуватило альянс у “упередженнях, наклепі та провокаціях”.
«Риторика НАТО про відповідальність Китаю в Україні є невиправданою та зловмисною», – заявив речник Лінь Цзянь.
«Ми закликаємо НАТО замислитися над першопричинами кризи і власними діями, уважно прислухатися до справедливого голосу міжнародного співтовариства і вжити конкретних заходів для полегшення ситуації, замість того, щоб перекладати провину на інших».