Міжнародний форум виноробства в Мукачеві: Інтеграція Закарпаття в європейську винну культуру (відео)
У серці Закарпаття, де виноградники срібляться під осіннім сонцем, 14 листопада 2025 року в Мукачеві стартував міжнародний форум «Інтеграційні процеси в галузі виноробства: сучасні інструменти». Цей захід, організований FAO ООН, Мукачівською міською радою, Громадською спілкою виноградарів, виноробів та дистиляторів Закарпаття, Ужгородським національним університетом та Одеським національним технологічним університетом, зібрав понад сотню фахівців з усіх регіонів України та винних асоціацій Центральної Європи.
Мета амбітна: перетворити українську виноградарсько-виноробну галузь на конкурентоспроможний, інноваційний та експортноорієнтований сектор, інтегрований у європейську винну культуру, економіку та спадщину.
Відкриття форуму: Символіка традицій та сучасності
Форум розпочався з яскравого символічного жесту – відкриття бочки вина перед мукачівською Ратушею. Ароматний напій окропили площу, символізуючи благословення землі та врожаю. Ця традиція, коріння якої сягає століть, підкреслила зв’язок між минулим і майбутнім виноробства Закарпаття. У Мукачівському драматичному театрі на площі Кирила і Мефодія, 1, учасники занурилися в п’ять панелей дискусій, де обговорювалися інструменти модернізації галузі в контексті ЄС-інтеграції.
Презентація проєкту «Вина Срібної Землі»: Бренд регіону на світовій арені
Перша панель присвятилася проєкту «Вина Срібної Землі / Silver Lands Wines», презентованому головою Громадської спілки виноградарів, виноробів та дистиляторів Закарпаття Олександром Гарновдієм. Цей бренд, зареєстрований як географічне зазначення «Закарпатське вино», об’єднує локальних виробників для створення єдиної ідентичності. У 2025 році конкурс «Вина Срібної Землі» виявив найкращі зразки, а лабораторія якості в регіоні, побудована за підтримки ЄС, забезпечує стандарти, сумісні з європейськими. Гарновдій наголосив: «Ми презентуємо партнерам з України та ЄС можливості Закарпаття не лише як виробника, а як бренду, що поєднує туризм і культуру».

Очільниця Управління туризму та курортів Закарпатської ОВА Маріанна Готра додала: «Виноробство – це яскравий бренд нашого регіону, що стимулює туризм». Проєкт уже здобув визнання: у 2024–2025 роках «Silver Lands» переміг у Wine Travel Awards, підкреслюючи потенціал для винного туризму Закарпаття.
Панелі дискусій: Інновації, експорт та виклики
Наступні панелі охопили теми від цифровізації виробництва до сертифікації за стандартами ЄС. Експерти з Угорщини, Словаччини та Польщі поділилися досвідом інтеграції, наголошуючи на необхідності адаптації до європейських норм. Закарпаття, з його 3 тисячами гектарів виноградників і європейськими сортами, як у Влада Чопака, має потенціал експортувати 20% продукції до ЄС до 2030 року. Однак, критики зазначають виклики: кліматичні зміни та конкуренція з імпортом. Форум став платформою для партнерств, включаючи співпрацю з Францією для модернізації.

Роль Закарпаття в європейській винній індустрії
Закарпаття – не просто регіон, а місток між Сходом і Заходом. Історично, з часів Австро-Угорщини, тут вирощували сорти, подібні до бургенландських. Сьогодні, з підтримкою ЄС, регіон інвестує в органічне виноробство та туризм. Форум підкреслив: інтеграція – ключ до зростання ВВП на 5–7% за рахунок експорту. Drinks.ua прогнозує, що «Silver Lands» стане флагманом, як тосканські вина в Італії.
Майбутні перспективи: Від форуму до стратегії
Форум у Мукачеві – не разова подія, а старт стратегії. Учасники підписали меморандуми про співпрацю, плануючи спільні лабораторії та маркетинг. Для України це шанс увійти в європейську винну спадщину, де Закарпаття гратиме провідну роль. З фокусом на інновації, екологію та брендинг, галузь може подолати кризи, як війна, і стати драйвером відновлення. Запрошуємо виноробів та туристів відкривати Закарпаття через келих вина – шлях до успіху Срібної Землі.
Степан Сікора

