Грем Хенкок та таємниці втраченої цивілізації
Грем Хенкок був роздратований. Він сподівався знімати на Великому Зміїному кургані в південному Огайо для своєї документальної серії Netflix «Стародавня апокаліптика» (Ancient Apocalypse), яка є частиною його 30-річної кампанії з пошуку доказів існування втраченої цивілізації льодовикового періоду. Хоча більшість учених вважають, що цей курган у формі змії створили корінні американці приблизно 900 або 2300 років тому, Хенкок переконаний, що його вік становить близько 13 000 років. Проте він не зміг провести екскурсію для глядачів, адже його зупинили біля парковки.

Відмова у доступі та цензура
Продюсери Хенкока звернулися за дозволом на зйомки до Ohio History Connection (OHC), некомерційної організації, яка керує курганом. Але OHC відмовила. Інші знімальні групи, можливо, шукали б альтернативне місце, але творці «Стародавньої апокаліптики» вирішили обернути це на свою користь. У випуску, який згодом показали, Хенкок стоїть біля білої брами, що відокремлює його від гігантської змії, і зачитує електронного листа від OHC, супроводжуваного драматичною струнною музикою: «Оскільки ведучий цієї серії, Грем Хенкок, висуває теорію, яка не відповідає тому, що ми знаємо про Зміїний курган, ваше прохання відхилено». Музика стихає, Хенкок дивиться в камеру, сповнений гніву. «Який більш ефективний спосіб для археологів цензурувати та придушувати альтернативні погляди?» — запитує він.
Теорія втраченої цивілізації
Археологи погоджуються, що наприкінці льодовикового періоду, близько 13 000 років тому, мисливці-збирачі вели скромне існування. Хенкок відкидає цю думку. Його головна ідея полягає в тому, що цей період був золотим віком астрономів і мореплавців, який завершився катастрофою 12 800 років тому, коли комета вдарила по Землі. Хенкок вважає, що елітна група мудреців пережила повені та розсіялася по океанах. Він припускає, що сліди їхньої передової цивілізації можна побачити в культурах, які виникли тисячі років потому: майя, стародавні єгиптяни, корінні американці, ацтеки, вавилоняни, інки та стародавні індонезійці. Хенкок навіть підозрює, що ця втрачена цивілізація може бути міфічною Атлантидою.
Бестселери та відродження кар’єри
За десятиліття Хенкок розвинув свої теорії у кількох книгах. Найвідоміша — «Відбитки богів» (Fingerprints of the Gods, 1995), яка стверджує, що втрачена цивілізація могла зародитися в Антарктиді. Хоча академіки відкинули цю теорію як безпідставну спекуляцію, книга стала міжнародним бестселером. Пізніші роботи, зокрема дослідження психоделіків і кілька фантастичних романів, не повторили цього успіху. Незважаючи на лояльну аудиторію серед шанувальників New Age, його кар’єра застопорилася.

Проте останніми роками 74-річний англієць, який у 1980-х ненадовго працював позаштатним кореспондентом для The Economist, переживає відродження кар’єри як провідна постать у світі альтернативної археології. Перший сезон «Стародавньої апокаліптики» у листопаді 2022 року став несподіваним хітом, набравши, за повідомленнями, 25 мільйонів годин переглядів за перший тиждень і потрапивши до топ-10 Netflix у 31 країні. Минулої осені вийшов другий сезон. Син Хенкока, Шон, є директором «несценарних оригіналів» у Netflix, але Хенкок наполягає, що Шон, який працює в офісі Netflix у Лос-Анджелесі, не мав жодного стосунку до серіалу, замовленого лондонським офісом.
Вплив на впливових
Успіх документального серіалу привернув нових читачів до бек-каталогу Хенкока. Книги «Відбитки богів», її продовження «Маги богів» (Magicians of the Gods, 2015) і «Знак і печатка» (The Sign and the Seal, 1992), де описується пошук Ковчегу Заповіту в Ефіопії, постійно з’являються у списках бестселерів Amazon. У 2019 році Колін Скіннер, колишній колега і друг Хенкока, сидів у переповненій книгарні Waterstones, де Хенкок презентував свою нову книгу, і відчув, за його словами, присутність «якогось релігійного культу».
Серед шанувальників Хенкока є впливові особи. У 2019 році він обідав із Пітером Тілем, мегадонором Республіканської партії та наставником Джей Ді Венса. Джо Роґан, найпопулярніший подкастер світу, який минулого року підтримав Дональда Трампа, неодноразово брав у нього інтерв’ю. «Грем Хенкок, мабуть, єдина людина, яка найбільше вплинула на мій погляд на історію», — сказав Роґан слухачам The Joe Rogan Experience у 2011 році.

Альтернативна археологія та критика
Хенкок надихнув численних послідовників. Джиммі Корсетті, 40-річний ютубер з Аризони з 1,6 мільйона підписників, вважає, що «наше справжнє стародавнє минуле» значно відрізняється від того, що нас учили в школі. Корсетті також думає, що геологічне утворення в пустелі Сахара може бути руїнами Атлантиди, і закликав Трампа створити Комітет з археології та втрачених стародавніх цивілізацій, щоб дізнатися правду.
Такер Карлсон, колишній ведучий Fox News, також підтримує альтернативну археологію. «Чому вони кажуть вам не ставити під сумнів нашу історію?» — нещодавно запитав він глядачів, обговорюючи «доісторичні» мегаліти Нової Англії, які, за словами археологів, не є доісторичними.
Популярність Хенкока «досі мене шокує», — сказав Флінт Діббл, археолог з Університету Кардіффа, який став головним опонентом Хенкока завдяки своїй готовності боротися з альтернативною археологією на платформах X і YouTube. Як і всі археологи, з якими я розмовляв, Діббл категорично відкидає ідею передової цивілізації льодовикового періоду, включно з Атлантидою: «У нас не просто немає доказів. Усі наші докази суперечать цьому».

Контроверсії та звинувачення
Діббл вважає ідеї Хенкока не лише помилковими, а й небезпечними. У 2022 році він написав статтю для онлайн-журналу, назвавши «Стародавню апокаліптику», яку Netflix просуває як документальний фільм, «восьмисерійною теорією змови, яка використовує драматичну риторику проти вчених». Товариство американських археологів (SAA) попросило Netflix перекваліфікувати серіал як наукову фантастику через «дезінформацію» та «хибні твердження». Окрім критики «агресивної риторики» Хенкока щодо археологів, SAA заявила, що його твердження сприяють «расистському мисленню», припускаючи, що пам’ятки, створені корінними народами, могли бути збудовані вижившими з втраченої цивілізації.
Коли я зустрів Хенкока в листопаді минулого року в його домі в Баті, він категорично відкинув звинувачення в расизмі. Він показав мені довгого листа до SAA, в якому стверджував, що організація «очорнює за асоціацією» і що його джерела включають міфи корінних народів. У жовтні 2024 року він дав заяву Daily Express після того, як американський неонацист похвалив його роботу: «Дуже прикро, якщо білі супрематисти використовують вибіркові неправильні тлумачення та вирвані з контексту уривки з моєї роботи для просування їхньої огидної ідеології».
Міф про Атлантиду
Легенда про Атлантиду сягає 4 століття до н.е., коли Платон писав про цивілізацію, що зникла в морі, як попередження проти імперської пихи. Проте лише наприкінці 19 століття вона міцно закріпилася в уяві людей. У 1882 році конгресмен із Міннесоти Ігнатіус Доннеллі опублікував книгу «Атлантида: Передпотопний світ», стверджуючи, що міфологічне місце було справжнім островом в Атлантичному океані, а цивілізація, що там виникла, стала основою всіх стародавніх культур. Доннеллі відкидав ідею, що кургани, як-от Великий Зміїний, побудували корінні американці, вважаючи їх нездатними до монументальної архітектури. Книга вийшла в час, коли американський уряд завершував насильницьке придушення корінних племен, і теорія Доннеллі сприяла стиранню їхньої культури.
Сьогодні віра в затонуле місто залишається міцною. У 2016 році опитування показало, що 40% американців вірили в існування Атлантиди; до 2018 року цей показник зріс до 57%. Мисливці за Атлантидою стверджують, що знайшли її залишки від північно-західної Африки до джунглів Індонезії.
Особисте життя та погляди Хенкока
У Баті я уявляв Хенкока серед езотеричних реліквій, але його вітальня виявилася звичайною. Єдині натяки на його роботу — фотографії стародавніх єгипетських малюнків, зроблені його дружиною Сантою, яка раніше працювала для Reuters, а тепер документує сліди втраченої цивілізації. Хенкок розповів, що його неприязнь до емпіричної археології почалася рано. Народжений в Единбурзі в 1950 році, він провів дитинство в Індії та Белфасті, де його батько, хірург, намагався зацікавити його медициною. Підлітком Хенкок пережив електрошок, який він описує як «досвід близький до смерті», що сформував його відкритість до надприродного.
У 1975 році, після вивчення соціології в Даремському університеті, Хенкок переїхав до Сомалі, а з 1977 року часто подорожував до Східної Африки, висвітлюючи війну в Огадені для The Economist і Sunday Times. У 1980-х він налагодив зв’язки з диктаторами Сомалі та Ефіопії, що дозволило йому працювати як журналісту, а згодом стати їхнім неофіційним посередником. Пізніше він визнав, що ці зв’язки були морально компрометуючими.
Пошук Ковчегу Заповіту
У 1980-х, досліджуючи історію Ефіопії, Хенкок почув, що Ковчег Заповіту може бути в Аксумі. Хоча вчені вважають це легендою, він відчув, що історія заслуговує на увагу. Його книга «Знак і печатка» (1992) стала комерційним успіхом, хоча історики її проігнорували. Під час досліджень для книги він вперше відвідав Єгипет, де Велика піраміда справила на нього величезне враження. Він засумнівався в загальноприйнятій даті її будівництва (2550 до н.е.) і почав цікавитися альтернативною археологією.
«Відбитки богів» та комета
У 1995 році вийшла книга «Відбитки богів», яка зібрала докази на підтримку теорії про цивілізацію в Антарктиді, знищену зміщенням полюсів. Хенкок припустив, що піраміди Гізи були побудовані як пам’ять про катастрофу, а Сфінкс показує ознаки водної ерозії, що вказує на старший вік. Книга продалася накладом понад 5 мільйонів примірників і отримала схвальні відгуки.
Пізніше Хенкок захопився психоделіками, вважаючи, що стародавні цивілізації використовували їх для спілкування з надприродними істотами. У «Надприродному» (2005) він описав свої досвіди з аяваскою та DMT. У 2015 році вийшла «Маги богів», де він представив гіпотезу про комету, яка знищила цивілізацію 12 800 років тому.
Дебати з археологами
У квітні 2024 року Хенкок вступив у чотиригодинну дискусію з Флінтом Дібблом у студії Джо Роґана. Діббл, фахівець з античної Греції, стверджував, що археологія спирається на дані, а не на спекуляції. Хенкок звинуватив археологічний істеблішмент у груповому мисленні. Дебати були напруженими, і хоча Хенкок визнав, що в досліджених археологами місцях немає доказів втраченої цивілізації, він наполягав, що вони ігнорують його інтуїтивні зв’язки між культурами.
Висновок
Ніхто не може остаточно спростувати існування втраченої цивілізації, як і існування Бога. Хенкок іде далі в спекуляціях, ніж професійні археологи, але його ідеї захоплюють мільйони. Його боротьба з археологічною спільнотою триває, і він нещодавно підписав контракт на нову книгу з новими доказами. «Це боротьба за минуле», — каже Хенкок, відкинувшись на дивані. ■
За матеріалами: