Танення льоду в Антарктиді може розбудити древнє зло: його вже ніщо не зупинить
Дослідники кажуть, що танення льодовиків може запустити виверження сотні вулканів, які зараз дрімають під товщею льоду.
Під своїм крижаним покривом Антарктида ховає давню і давно забуту загрозу. Під льодами білого континенту ховаються стародавні вулкани, більшість з яких дрімають, але це може незабаром змінитися, пише IFLScience.
За словами вчених, вулкани Антарктиди можуть прокинутися через танення льодовиків, що запустить ланцюгову реакцію.
Востаннє на Землі масштабне танення льодовиків відбувалося 12 тис. і 7 тис. років тому, коли завершився останній льодовиковий період. У цей час вулканічна активність на суші збільшилася у 2-6 разів порівняно зі звичайним рівнем. Учені вважають, що пробудження вулканів було пов’язане з таненням льодовиків — це послабило тиск на мантію Землі, що дало змогу більшій кількості магми піднятися до поверхні.
Нова ера потепління спричинена зміною клімату, яка відбувається внаслідок людської діяльності. Антарктида ж дедалі більше демонструє ознаки стресу, серед яких рекордні хвилі тепла та втрати льоду, що швидко зростають.
Дослідники вважають, що зміни клімату можуть запустити сплеск вулканізму в Антарктиді, який буде схожий на той, що трапився 7 тис. років тому.
“У міру того, як вага вулканів зменшуватиметься, замкнені всередині магми гази почнуть вивільнятися, як газ із відкоркованої пляшки шампанського, що спричинить виверження”, — кажуть дослідники.
В Антарктиді розташовується понад 130 відомих вулканів, більшість з яких заховані під льодом, але деякі з них залишаються активними. Найвищим діючим вулканом Антарктиди є Еребус, який безперервно вивергається впродовж десятиліть, викидаючи в повітря не тільки газ і сажу, а й золотий пил.
Учені зазначають, що пробудження цих вулканів може запустити петлю вулкан-танення льоду. Минулого разу вулканічна активність в Антарктиді прискорила танення льоду. Річ у тім, що вулкани почали викидати темний попіл, який посилив ефект альбедо — темніші поверхні поглинають більше тепла, як порівняти зі світлими.
Такий ефект може статися в Антарктиді, якщо зміна клімату спровокує виверження вулканів. Також це призведе до збільшення кількості парникових газів в атмосфері, що ще більше вплине на середні температури на Землі. Це обернеться ще більшою втратою льоду, що спровокує ще більше вивержень і так далі.