Володимир Путін відкине першу мирну пропозицію Дональда Трампа, — російський олігарх
Обіцянка Дональда Трампа припинити війну Росії в Україні приречена на провал, якщо новообраний президент США не долучиться до більш широких переговорів щодо проблем безпеки Москви, попередив впливовий прихильник жорсткої лінії, близький до Кремля.
Костянтин Малофєєв, російський олігарх, який перебуває під західними санкціями, заявив Financial Times, що президент Володимир Путін, швидше за все, відкине пропозицію мирного плану від нещодавно призначеного спеціального посланника Трампа з питань конфлікту Кіта Келлога.
«Келлог приїжджає до Москви зі своїм планом, ми приймаємо його, а потім кажемо йому, щоб він пішов до біса, тому що нам нічого з цього не подобається. Ось і всі переговори», – сказав Малофєєв в інтерв’ю на розкішному курорті в Дубаї. «Щоб переговори були конструктивними, ми повинні говорити не про майбутнє України, а про майбутнє Європи й світу».
Малофєєв заявив, що Трамп може покласти край конфлікту, тільки якщо скасує рішення Вашингтона про використання передової зброї великої дальності і усуне з посади президента України Володимира Зеленського, після чого погодиться зустрітися з Путіним і «обговорити всі питання світового порядку на найвищому рівні».
Він попередив, що «світ стоїть на порозі ядерної війни» після того, як Київ запустив ракети дальнього радіусу дії американського і британського виробництва на російську територію, а Путін у відповідь запустив експериментальну балістичну ракету з ядерною боєголовкою по Україні.
За кілька днів до свого призначення Келлог заявив в інтерв’ю Fox News, що Вашингтон повинен розкрити блеф Росії у відповідь на нещодавній удар Путіна балістичною ракетою по українському місту Дніпро і погрози подальшої ескалації. «[Путін] використав [ядерну ракету] з психологічних причин, — сказав Келлог.
Він використав її не тому, що вона була ефективною з військової точки зору… а тому, що він ніби каже Заходу: «Подивіться, що я можу зробити?»
Замість того, щоб «відступити», додав він, США і західні союзники повинні «нахилитися, тому що Путін не почне ядерну війну в Європі».
Малофєєв, однак, стверджує, що якщо США не погодяться згорнути свою підтримку України, Росія може запустити тактичну ядерну зброю. «Буде така радіаційна зона, в яку ніхто ніколи в житті не зайде, — сказав він. «І війна буде закінчена».
Він сказав, що Москва розглядатиме це як довготривалу умову миру, лише якщо Трамп буде готовий обговорити інші глобальні гарячі точки, включаючи війни на Близькому Сході та зростаючий альянс Росії з Китаєм, а також визнання США, що Україна є частиною ключових інтересів Кремля.
«Ми хочемо довгострокового миру — якоїсь загальної згоди щодо світового порядку, — сказав Малофєєв. «Трамп хоче увійти в історію, йому скоро буде 80, він дідусь. Путіну теж вже не 50. Це буде спадщина, яку вони обидва нам залишать».
Ідеї Малофєєва йдуть навіть далі, ніж умови, які Путін висунув для можливого припинення вогню, що вимагають від України віддати Росії чотири прифронтові області і погодитися ніколи не вступати до НАТО.
Побожний православний магнат не займає офіційної посади, але часто був важливим рупором жорсткої політики Кремля. У вересні він одружився з Марією Львовою-Бєловою, уповноваженою Кремля з прав дитини, яку розшукує Міжнародний кримінальний суд за ймовірний воєнний злочин — викрадення дітей з України.
Малофєєв був внесений до західних санкційних списків за його роль в анексії Криму Росією у 2014 році. США перерахували мільйони доларів із заморожених активів Малофєєва на допомогу у відновленні України й висунули йому звинувачення в ухиленні від санкцій.
Попри галопуючу інфляцію та проблеми з постачаннями в умовах західних санкцій, Малофєєв заявив, що витрати на війну «оздоровили» російську економіку, відродивши оборонну промисловість, де заводи працюють цілодобово в три зміни, і спричинивши споживчий бум.
«Стара радянська військова машина знову працює, і [по всій Росії] люди живуть набагато краще, ніж до війни», – сказав він. «Люди, які працюють в оборонній промисловості, сільському господарстві, на споживчому ринку, на місцях на місцевих ринках — це 90 відсотків населення, і санкції на них взагалі не впливають. Їм це подобається».
Хоча Путін вимагає від Заходу скасувати всі санкції проти Росії в обмін на можливе припинення вогню, Малофєєв стверджує, що тиск на чолі з США допоміг згуртувати підтримку Кремля з боку таких союзників, як Китай, Іран і Північна Корея.
«Зовнішня загроза необхідна для того, щоб зробити нас сильнішими. Чим довше тривають конфлікти і протистояння, тим сильнішими стають режими, тому що легше згуртувати населення для повної підтримки лідерів», – сказав він.