Зазнала знущань і фізичної розправи від чоловіків. Що допомагає київському адвокату-жінці протистояти перешкоджанню її професійної діяльності?

Україна набула статусу країни-кандидата в ЄС, що потребує відповідності європейським стандартам в тому числі дотримання гендерної рівності. Суспільству вкрай необхідно бачити, як в державних інституціях дотримуються принципів гендерної чутливості, які є основою для побудови демократичного суспільства.

Адвокація – основна інституція із захисту прав людини, і вона напряму перетинається з Антикорупційним фронтом Лариси Криворучко. Очільниця цього громадського об’єднання потерпає від зловживань з боку правоохоронних органів, її позбавили права на адвокатську діяльність за висвітлення недоброчесної поведінки з боку низки посадових осіб. Правозахисниця шукає захисту від погроз, шантажу і побиття.

В інтерв’ю журналістам РІА-Південь київський адвокат Лариса Криворучко розповіла, як 2020 року зазнала фізичного насильства з боку чоловіків-правоохоронців під час надання правової допомоги клієнту. З того часу судові процеси досі тривають. Покликана захищати за законом, сама потребує захисту від гендерного свавілля.

З потерпілої — в обвинувачену

17 жовтня 2024 року в залі київського Печерського суду відбулось засідання по справі вчинення опору і втручання в діяльність працівників правоохоронних органів. Чотири співробітники Департаменту стратегічних розслідувань проходять потерпілими в цій історії. Обвинувачена — громадянка України, адвокат Лариса Криворучко.

Джерело: скріншот

Ініціювали притягнення до кримінальної відповідальності жінки-адвоката саме правоохоронці, які брутально висловлювались на її адресу і врешті-решт нанесли фізичних ушкоджень.

Під час інтерв’ю Лариса Сергіївна розповіла про цей епізод зі своєї адвокатської практики, як кілька років тому вона, захищаючи свого клієнта, не дозволила правоохоронцям діяти в незаконний спосіб, за що отримала струс головного мозку, кровотечу скроні, гіперкризис тощо.

Джерело: скріншот

– За мою протидію вони відібрали в мене автівку разом з адвокатськими документами, грошима і коштовностями. З приводу моєї автівки сказали, що визнають її речовим доказом по кримінальній справі. Звісно, арешт з машини був знятий, бо як можна визнавати адвокатську машину 2014 року випуску, яка заїхала в Україну в 2019 році, речовим доказом у справі 2009 року? – згадує Лариса Сергіївна.

Проте неприпустимим в цій історії стало знущання з  тендітної жінки з позиції чоловічої сили. За словами правозахисниці працівники ДРС НП України на місці поводилися грубо та зухвало:  вживали образливі та нецензурні слова у сторону присутніх адвокатів, попри те, що більшість з них – жінки.

– Поліцейські називали злочинцями адвокатів, ототожнювали їх з клієнтами, проявляли жорстокість у висловлюваннях, відбувались погрози сексуального характеру. Присутні поліцейські перешкоджали адвокату у фіксації протиправних дій, а саме, тілом закривали камери мобільних телефонів, виривали та вибивали телефони з рук, що мало наслідком пошкодження всіх мобільних гаджетів та фіксації протиправних дій лише частково, — розповіла Лариса Криворучко.

Наочною демонстрацією особистої переваги та зверхності над жінкою-адвокатом стало наведена світлина, з якої бачимо, як люди при виконанні показують непристойний жест під час вилучення авто адвоката.

Джерело: фото з архіву Лариси Криворучко

Під час сутички чоловіків-поліцейських з жінкою-адвокатом були порушені гарантії адвокатської діяльності, пошкоджено техніку правозахисниці, викрадені (збиті з вух та шиї) коштовні прикраси, зникли грошові кошти.

11.06.2020 за фактом вчинення фізичного та психологічного насильства службовими особами ДСР НП України та ГСУ НП України щодо адвоката Криворучко Лариси Сергіївни, під час надання нею правової допомоги, слідчими ТУ ДБР в м. Києві до ЄРДР внесено відомості про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 398 КК України.

За фактом побиття адвоката розпочалось кримінальне провадження №62020100000001181 від 11.06.2020, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 398 КК України. Але якимось дивним чином справа була закрита і до відповідальності притягнули адвоката Криворучко за опір поліцейським. Виявляється, це вона побила сімох фізично підготовлених чоловіків.

Керівництво НП України, міністр МВС досі не вжили заходів реагування та не провели службового розслідування з метою притягнення до дисциплінарної відповідальності своїх колег, які показали “фак” при виконанні службових обов’язків.

– Замість того, щоб внутрішня безпека розібралась в інциденті з Нацполом, вони нічого не придумали, як перекваліфікувати кримінальну справу на мене, начебто я нанесла їм тілесні ушкодження і протидіяла законним діям співробітникам поліції. Мої скарги з матеріалами справи повністю пішли в Європейський суд з прав людини, — зазначила потерпіла від свавілля групи чоловіків.

Замість права на захист — дискредитація

Медійний ресурс ADVOKAT POST оприлюднив про неї неправдиві факти. В жовтні була розміщена новина, що адвокат Криворучко начебто переховується від правосуддя.

Джерело: скріншот

Дискредитувати Ларису Криворучко не вдалось, бо вона таки була присутньою в судовому засіданні в режимі відеоконференції з дозволу судді Печерського суду.

Національна асоціація адвокатів України (НААУ) як громадська організація покликана захищати права адвокатів. Натомість у виданні про адвокатів і для адвокатів, тісно пов’язаним з НААУ, Криворучко показується з негативної сторони.

Громадський захист

На тлі переслідувань через правозахисну діяльність доктор юридичних наук, адвокат Лариса Криворучка навесні 2024 року створила громадську організацію “Антикорупційний фронт Лариси Криворучко”, щоб в умовах зовнішньої агресії боротись з внутрішнім ворогом — корупцією. Під даний сегмент підпадають усі ганебні випадки корупційних дій, що активізувались під час повномасштабного вторгнення з боку РФ.

Наразі Криворучко веде боротьбу з тими, хто у різний спосіб перешкоджає її професійній діяльності. На офіційному сайті громадського об’єднання йдеться, як “керівництво адвокатури України (НААУ – авт.) незаконно намагалось впливати й вимагали неякісно здійснювати адвокатський захист”.

Цю недержавну некомерційну професійну організацію з розміром статутного капіталу в 0,00 грн адвокат Криворучко звинувачує в корупції.

Станом на кінець серпня 2024 року Реєстр адвокатів нараховує 53361 особу. Насправді за свідченням нашої героїні, їх набагато більше — близько 70 тисяч, просто не внесені у Реєстр, тому що він у приватних руках і не контролюється державою. Створений 2013 року, замінив реєстр, що вівся Вищою Кваліфікаційною комісією адвокатури при Кабміні. Оця кількість адвокатів щорічно сплачує в НААУ обов’язкові членські внески.

– Частина йде в НААУ, а частина в Раду адвокатів регіонів. Право людини платити чи ні — зневажається. Також вони створили штучну комерційну структуру — Вища школа адвокатури. Підвищення кваліфікації визначено в Законі про адвокатуру, але в законі не визначено, де саме. Тому кожен правоможний підвищувати її на свій розсуд. Рада адвокатів ухвалює рішення, що усі адвокати країни обов’язково мають проходити тільки у ВША або структурах нею акредитованих  для підвищення кваліфікації. За рік адвокати повинні набрати 10-12 електронних балів. Один бал  коштує 1 тисячу грн. Є безкоштовні програми, щоб набрати необхідні бали, проте їх ніхто не бачить і змушені купувати їх на майданчиках  ВША, – розповіла правозахисниця.

Через незручні питання щодо використання адвокатських внесків міста Київ, запитів до Міносвіти щодо правомочності діяльності ВША в червні 2023 року кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури Донецької обл. припиняє Криворучко свідоцтво адвоката. Їй досі незрозуміло, чому Донецька, адже вона адвокат міста Київ. Криворучка звернулась до суду, і виграла. Дію про призупинення адвокатської діяльності було скасовано.

До КДКА у Криворучко теж питання:

– З 17.11.2022 року у членів КДКА будь-якого регіону області, ВКДКА інших органів ОАС закінчились 5-річні повноваження, і у встановленому законом порядку, їх повноваження згідно з законом не продовжувались. Відтак усі без винятку рішення прийняті РАУ, ВКДКА, КДКА областей є нелегітимними і такими, що в розумінні закону не набрали чинності нормативно-правовими актами.

Тому адвокат Криворучко знов йде до суду, щоб відстояти законні права там, де вже зазвичай опускаються руки.

Цей матеріал підготовлений в рамках співпраці із Центром прав людини ZMINA за підтримки Європейського Союзу

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *