TIME: План України, як пережити Трампа

Офіційні особи в Києві витратили місяці на те, щоб прикинути, що перемога Дональда Трампа може означати для їхньої війни з Росією, і багато хто з них прийшов до висновку, що його шанобливе ставлення до автократів на кшталт Владіміра Путіна і його трансакційний підхід до зовнішньої політики може призвести до катастрофи для України. Але не всі їхні прогнози настільки жахливі, як можна було б очікувати. “Перші вісім чи десять місяців, практично весь 2025 рік, будуть дуже важкими”, – сказав TIME високопоставлений український чиновник на умовах анонімності, щоб обговорити внутрішні дискусії. Трамп, швидше за все, скоротить допомогу Україні й підштовхне Зеленського до прийняття мирної угоди, сильно перекошеної на користь Росії. Як і попередні президенти США, Трамп також може спробувати перезавантажити відносини з Владіміром Путіним на початку свого терміну.

“Але з часом він побачить, що Путіну не можна довіряти”, – каже український урядовець. Що ще важливіше, додає він, Трамп врешті-решт зрозуміє, “що Путіну немає ніякого діла до Трампа і його порядку денного. Ось тоді ми могли б почати бачити деякі переваги від Трампа. Він не захоче, щоб з ним грав Путін”. Серед українських політичних еліт такі сподівання на другий термін Трампа набирають обертів в останні місяці.

Частково вони є результатом тенденції команди Зеленського бачити можливості та демонструвати впевненість, незалежно від того, наскільки похмурою є їхня ситуація. Але їхній погляд на Трампа також сформувався під впливом тліючого розчарування в Києві тим, як президент Байден відреагував на війну.

У неділю, після того, як Байден зняв свою кандидатуру з перегонів, Зеленський похвалив його лідерство в захисті України від Росії. “За останні роки було прийнято багато сильних рішень, які запам’ятаються як сміливі кроки, зроблені президентом Байденом у відповідь на складні часи”, – сказав він у своїй заяві.

Однак протягом останніх двох років Зеленський і його союзники часто скаржилися на те, що реакція США на російське вторгнення була занадто повільною за Байдена, занадто нерішучою і занадто відволікаючою через побоювання російської ескалації. Дедалі більше з них вважають, що якщо Трамп прийде до влади, то  в якийсь момент вирішить допомогти Україні, підтримка з боку США стане більш рішучою.

Серед тих, хто озвучив цей прогноз, — Борис Джонсон, колишній прем’єр-міністр Великої Британії, який нещодавно зустрічався з Трампом на Національному з’їзді Республіканської партії. “Після розмови з Дональдом Трампом на цьому тижні я більше, ніж будь-коли, переконаний, що у нього є сила і хоробрість, щоб все виправити, врятувати Україну, принести мир — і зупинити згубну інфекцію конфлікту”, – написав Джонсон в есе, опублікованому в п’ятницю в газеті Daily Mail. “Що б не говорили інші республіканці про Україну в минулому, я вірю, що Трамп розуміє реальність: поразка України буде величезною поразкою Америки”.

Джонсон, якого Зеленський вважав своїм найближчим європейським союзником на початку вторгнення у 2022 році, не буде самотнім у наведенні таких аргументів Трампу. Переважна більшість республіканців на Капітолійському пагорбі голосувала за численні пакети допомоги Україні, востаннє — у квітні, коли Конгрес схвалив виділення додаткових 61 мільярда доларів допомоги. Багато традиційних республіканців, включно з Мітчем Макконнеллом, лідером меншості в Сенаті, були твердими у своєму прагненні допомогти Україні перемогти у війні.

Минулого тижня, обираючи свого віцепрезидента, Трамп став на бік більш ізоляціоністського крила своєї партії; сенатор Джей Д. Венс був одним із найзапекліших супротивників американського втручання в Україну. Але дехто в Києві зберігає надію, що Венс на посаді віцепрезидента також може з часом змінити свою позицію. “Він як маятник”, – каже високопоставлений український чиновник. “Його позиція коливається з одного боку в інший”, – додав він, зазначивши, що в минулому Венс був одним з найзапекліших республіканських критиків Трампа.

Намагаючись схилити на свій бік Трампа і Венса, українці також розраховують на допомогу своїх союзників у Європі та американського військово-промислового комплексу, який отримає величезні прибутки від продовження виробництва зброї для України.

“Вони можуть пояснити [Трампу], чому це вигідно багатьом людям в Америці, особливо в червоних штатах, — каже високопосадовець. “Це створює робочі місця. Це підтримує економіку”.

В останні місяці, коли позиції Трампа на виборах покращилися, Зеленський і його команда працювали над зміцненням зв’язків зі своїми союзниками в Конгресі та іншими особами, близькими до кампанії Трампа. “Ми не можемо стати на чийсь бік, — каже другий високопоставлений український чиновник, який брав безпосередню участь у цих зусиллях. “Але ми повинні створити більший баланс між ними”.

Одним із потенційних зв’язків з оточенням Трампа для українців є Майк Помпео, який працював директором ЦРУ та державним секретарем під час першого терміну Трампа. Помпео, який заявив, що готовий обійняти високу посаду в уряді, якщо Трамп повернеться до Білого дому, щонайменше двічі цього року зустрічався з впливовим керівником штабу Зеленського Андрієм Єрмаком, одного разу похваливши його як “великого друга”.

Минулої осені Помпео також увійшов до складу правління “Київстар”, провідної української телекомунікаційної компанії. Проте, зважаючи на невизначеність президентських перегонів у США, деякі з близьких союзників Зеленського воліють уникати прямого контакту з будь-якою з кампаній. Ризики стати на бік не того кандидата занадто високі. “Ніхто не знає, що станеться, — каже другий український чиновник в інтерв’ю TIME. “Ми просто повинні поважати цю інституцію і сподіватися на краще”.

TIME

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *