Що станеться, якщо Росія підірве ЗАЕС і навіщо їй це робити?

Росія може планувати підрив української Запорізької атомної електростанції, попередив Київ, після того, як вибухи на великій дамбі та гідроелектростанції спричинили масові повені в Херсонській області та спровокували гуманітарну катастрофу.

Запорізька електростанція є найбільшим атомним енергетичним об’єктом в Європі й розташована приблизно в 80 милях вгору по річці Дніпро від Каховської греблі, яка була сильно пошкоджена в результаті вибухів 6 червня.

З того часу, як російські війська вдерлися в Україну в лютому 2022 року, побоювання ядерної катастрофи виникали кілька разів, коли станція була обстріляна і була тимчасово відключена від української енергосистеми близько шести разів.

Ці побоювання знову зросли, коли українські офіційні особи заявили, що Запорізька електростанція може постраждати від руйнування Каховської дамби, вода якої забезпечує життєво важливе охолодження ядерних реакторів.

Українська державна атомна компанія «Енергоатом» пізніше заспокоїла ці побоювання, коли заявила, що ставок-охолоджувач Запорізької АЕС заповнений і має достатньо резервів для управління.

Але секретар РНБО Олексій Данілов пізніше заявив, що наступним кроком Путіна може стати атака на Запорізьку АЕС, що може призвести до катастрофічних ядерних наслідків.

За допомогою Дар’ї Долзікової та Джека Уотлінга з аналітичного центру RUSI MailOnline досліджує, чи може Росія ризикнути знищити найбільшу атомну електростанцію в Європі.

A view shows the Zaporizhzhia Nuclear Power Plant in the course of Russia-Ukraine conflict outside Enerhodar in the Zaporizhzhia region

Вид показує Запорізьку атомну електростанцію під час російсько-українського конфлікту біля Енергодара в Запорізькій області.

The Zaporizhzhia power plant is the largest nuclear power facility in Europe, and sits roughly 80 miles up the Dnieper river from the Kakhovka dam, which was heavily damaged in explosions earlier this week

Запорізька електростанція є найбільшим атомним енергетичним об’єктом в Європі й розташована приблизно в 80 милях вгору по річці Дніпро від Каховської греблі, яка була сильно пошкоджена в результаті вибухів на початку цього тижня

Чи може росія підірвати Запорізьку атомну електростанцію?

Так. Електростанція — найбільша в Європі — розташована на землі, яка зараз окупована Росією, і її війська розміщені на станції. Вважається, що вони замінували її й зберігають боєприпаси та вибухівку в будівлях реактора та навколо неї.

У квітні цього року російська міна вибухнула біля машинного залу четвертого ядерного реактора, повідомляє Агентство ядерної енергетики України.

У міру того, як Україна готується до контрнаступу, все більше російських підрозділів переміщається  на електростанцію, а оборонні позиції  побудовані на даху. Зараз на електростанції більше військових, ніж цивільного персоналу.

Тому російські сили можуть спровокувати навмисний або випадковий вибух на цьому місці.

Чи підірве Росія електростанцію?

Потенційно. Російські чиновники, відповідальні за окупацію України, дійсно думають цими термінами, вони обговорювали це, і це може принести їм певну цінність.

Той факт, що це спричинить страждання українського цивільного населення, російських солдатів на станції та потенційні наслідки всередині самої Росії, не слід розглядати як стримувальний фактор.

Російська влада неодноразово попереджала про ризики вибуху брудної бомби в Україні або атак під чужим прапором на завод, створюючи привід звинуватити Київ у будь-якій катастрофі.

Немає жодних ознак того, що Москва вирішила, підривати АЕС чи ні, але це вказує на те, що кремлівські військові планувальники зберігають цю можливість на столі.

The power plant - Europe¿s largest - sits on ground that is currently occupied by Russia and its troops are stationed at the plantЕлектростанція — найбільша в Європі — розташована на землі, яка зараз окупована Росією, і її війська розміщені на станції.

Навіщо Росії підривати електростанцію?

Якщо українські війська прорвуть російські оборонні рубежі на півдні, то підрив електростанції може допомогти уповільнити або зупинити наступ.

Підрив станції змусить українські війська боротися з наслідками, які майже напевно торкнуться кількох великих міст, а не продовжувати атаку.

Наслідки наслідків також можуть позбавити українські війська можливості просування для майбутніх атак.

Або росія може зупинитися, не спричинивши вибуху.

Запуск подій, які призведуть до катастрофи, таких як відключення живлення систем охолодження, змусить українські війська відволіктися, щоб впоратися з цим, сповільнюючи свій наступ.

росія також може вважати, що загрози знищення електростанції може бути достатньо, щоб змусити Україну змінити свої бойові плани, щоб уникнути цього району.

Москва може використати загрозу катастрофи на АЕС як спосіб тиску на західних союзників України, не вдаючись до ядерної зброї.

Не слід ігнорувати можливість того, що росія може спровокувати радіологічний інцидент на електростанції, щоб зірвати український наступ.

Якими будуть наслідки катастрофи?

У той час як Чорнобильська ядерна катастрофа маячить у свідомості людей, наслідки катастрофи на Запорізькій АЕС, ймовірно, відповідатимуть тому, що сталося на Фукусімі.

У цьому інциденті землетрус і цунамі викликали розплавлення декількох реакторів на японській АЕС і вибух, який порушив одне з гермосховищ.

Хоча це не в масштабах чорнобильського вибуху 1986 року, це все одно призвело до евакуації 100 000 людей в результаті радіоактивного забруднення районів навколо реактора.

У випадку із Запоріжжям, атомна електростанція розташована менш ніж за 10 миль від міста Нікополь, населення якого до війни становило 115 000 осіб, і майже напевно постраждає.

Саме місто Запоріжжя знаходиться менш ніж за 35 миль і до війни в ньому проживало 750 000 осіб, тоді як Дніпро та Кривий Ріг, які разом становили близько 1,5 мільйона людей, знаходяться в радіусі 70 миль.

Експерти раніше попереджали, що переважаючі вітри на станції можуть легко перенести наслідки в окуповані Росією райони й, можливо, в саму Росію.

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *