У нас шанс перемогти у 400–річній війні з Росією — керівник Музею становлення української нації

Як розповідати дітям про історію України під час війни? Що сьогодні цікавить українців у нашому минулому та чому знання історії — фундамент сильної держави? Про все це Радіо Культура розпитувало засновника і керівника Музею становлення української нації Валерія Галана.

“Ми перевернемо матрицю”

“Зараз лідер рашистської держави зайшов до нас із наративами, які закладені вже 500 років у системну боротьбу проти нас. Йдеться про знищення української історії, культури, традиції та мови.

Основну систему було сформовано при Катерині Другій, яка найняла науковців, які приїхали із Німеччини та брали всі літописи, які були, переписували їх, а оригінали знищували. Ті науковці підтасовували історію. Наприклад, на мені футболка, яка коштує близько 1000 гривень. Але якщо на ній було б написана назва відомої фірми, то вона коштувала б 5000 гривень, адже це бренд. Русь – це великий бренд у всій Європі, держава, яка займалася становленням європейської культури, традицій та цивілізації.

Русь впливала на розвиток світової цивілізації. Тому ми не лише захищали Європу від орди, османів, були й культурні діячі, науковці, фольклор. Проте, якщо всі знали, що Русь – це стрижень, на якому сформувалась європейська цивілізація, то це є основною причиною, чому росіяни проти нас воюють – вкрасти й сказати, що це їхнє”, – наголосив Валерій Галан.

Проте, як вважає засновник музею, за час існування українського народу було вісім держав, проте ми мали свою державність: “У нас було багато історичних подій, коли нас не захоплювали, ми створювати державність. Та ж Річ Посполита: її формувало три держави, три народи. І аби знищити нас, знищували фундамент, державність. Це робилося системно”.

На фото: Валерій Галан у студії Радіо Культура

“Для мене і команди нашого музею українська нація – це полінація, політична нація, багато народів, які тут проживали, живуть зараз і будуть проживати. Вони ідентифікують себе українцями, які відстоюють історію, культуру і традиції та спілкуються цією мовою. Це українці”, – наголосив Галан. Коли українці зараз відроджують фундамент своєї держави, зазначив засновник музею, ця основа має відбудовуватися на історії: “Тому ми створюємо історичні музеї, які показують правдиву історію, розвінчують фейки та прославляють переможні сторінки нашої історії. Найголовніше – ми показуємо це в хронології, починаючи з Трипілля і до сучасності. Також ми стараємося робити музеї, які показують наші перемоги і позитивну історію, в яких негатив ми пропускаємо або не акцентуємо на ньому увагу. А окремо треба робити музеї, які показують нашу боротьбу і наш біль. Наприклад, зараз ми починаємо створювати Музей національно-визвольної війни України. Зараз ми хочемо зробити ще шість музеїв по території України, показуючи зокрема і Закарпаття, й Одесу, і Галичину. Це як колесо: вісь – це Київ, а навколо – це регіони. Якщо це зробити, ми перевернемо матрицю і народ буд інший. Адже людина, яка знає, хто вона така, знає, як себе поводити, чим пишатися і що захищати”, – поділився планами Валерій Галан.

На фото: Валерій Галан у музеї, ФБ-сторінка

“Зараз у наш шанс перемогти у 400–річній війні з Росією”

“Зараз у нас є величезний шанс виграти у цій 400–річній війні”, – наголошує Валерій Галан. “Активна війна з Росією триває 400 років, а може й навіть більше. Є активні фази, а є періоди “холодної” війни – інтелектуальної, політичної, інформаційної.

Й, на жаль, в останніх ми завжди програвали, адже проти нас працювала велика машина з великими грошима. По-друге, вони завжди перевозили сюди населення: лише після 1937 року на схід України привезли більш як 400 ешелонів росіян, яких заселили в нас. І тепер ми воюємо з колаборантами – внуками тих, кого завезли. Також росіяни виховували й підкупляли людей, тому зараз ми маємо “ватників”, колаборантів, які є нашими ворогами”, – стверджує Валерій Галан.

Він звернув увагу на те, що український народ вигравав дуже багато битв, проте не виграв поки що жодної війни проти Росії: “А зараз у нас є шанс її виграти. Тож ми маємо три завдання: вигнати орду зі своєї території, вигнати орду з владних кабінетів, де вони засіли, і вигнати орду із себе. А тут йдеться про незнання своєї історії, незнання своєї мови, культури. І якщо ми ці орди виженемо і в нас буде 51% патріотів або свідомих українців, ми зробимо все”.

На фото: Валерій Галан у музеї, ФБ-сторінка

“Навіть маленька комашка може щось зробити”

Кожен українець мав би зробити внесок у відновлення нашої нації, переконує Валерій Галан. “Ясно, що я – маленька комашка в нашій історії та суспільстві, але навіть вона може щось зробити. Я мав можливість жити й вчитися у Європі, я знаю, як будувати сучасні інноваційні музеї, тому я це застосовую. Інші ж можуть робити щось на власному поприщі, головне знати, що ми маємо відновити фундамент. Крім того, в нас є багато народу, який обирає не тих. Тому, щоб ми вибрали нормальних представників, які будуть патріотами своєї країни, й не будуть триматися за хабарі, нам треба вибирати інших. А як ми можемо вибрати інших, якщо, як казав Єжи Гофман, “уявіть, що є будівля, де живуть вівці. Якщо оголосити там вибори, ми знаємо, кого вони виберуть. Тож поки ви зі свого стада не зробите націю, то не буде шансів отримати нормальну владу”, – підсумував цитатою польського кінорежисера свою думку Валерій Галан.

Радіо. Культура

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *