Ранок лютого. Історія путінізму. Ч.3

5. По слідами Гітлера.

Зрештою, до 2021 року Путін зрозумів, що його українська політика не працює: Донбас ніхто не міняє на Крим, його не забирають назад в Україну (на умовах Путіна). І взагалі повернути Україну до сфери впливу Росії йому не вдається. Ну, ніяк. Царям і більшовикам це вдалося – але він цього не зробив.

Це було тим більш образливо, адже значна частина населення України до 2022 року мала проросійські настрої. Але Путін також не зміг ефективно використати цю історичну спадщину. Диктатор ніколи не вмів працювати з громадянським суспільством.

Усвідомлення власного безсилля привела Путіна до параноїдальної ідеї: в його політичному фіаско в Україні винен не він, а вороги. Причому навіть не нинішні (підступний Захід), а різних злісні історичних персонажі: більшовики, ленінці, австрійці, які раніше володіли Львовом. Саме вони вигадали цю Україну і українців, з якими Путін тепер не знає, що робити.

У липні 2021 року Путін, за своїм підписом, на сайті Кремля опублікував статтю, в якій практично позбавив Україну права бути незалежною державою.

«Сучасна Україна – це цілком і повністю  дітище радянської епохи. Ми знаємо і пам’ятаємо, що в значній мірі вона була створена за рахунок історичної Росії. Досить порівняти, які землі возз’єдналися з Російською державою в XVII столітті і з якими територіями УРСР вийшла зі складу Радянського Союзу» (В. В. Путін, стаття «Про історичну єдність росіян і українців», 12 липня 2021 року).

Суть статті Путіна полягала в наступному. Українці – не нація. Це свого роду різновид росіян. Україну створив Ленін, а український націоналізм придумали австрійці, коли вони володіли Львовом у 19 столітті. Ленін створив Україну у вигляді УРСР у складі Радянського Союзу, а її територія є лише подарунком більшовиків «за рахунок російського народу».

Загалом, у всьому винен Ленін. А також імператора Франца Йосифа, за якого в австрійській Галичині заохочувався український націоналізм. Тобто невдачі Путіна в його посередній українській політиці – не його вина. Це Ленін, Франц Йосиф. Заважає поганий танцюрист Франц Йозеф.

Загалом, стаття Путіна влітку 2021 року, незалежно від того, хто її насправді написав, ставила під сумнів кордони України, її право на існування, переслідувала мету принизити український народ – у вас немає нічого свого, національна ідея була придумана для вас у Відні, територія була представлена в Москві, ви самі не нація, а «ті ж росіяни».

Найбільше вона нагадувала уявлення Гітлера про Австрію. Гітлер вважав, що німці і австрійці – це один народ, одна германська раса. І вони повинні жити в одному рейху.

:1 березня 1938. Німецька весна. В Австрію в’їжджають ввічливі люди.

Гітлерівські ідеї «одного народу» в 1938 році знайшли велику підтримку серед австрійців. Так повівся не тільки батько  Шварценеггера. Однак історія поставила його на своє місце. Шовіністичне шаленство розвіялося на полях війни. І сьогодні ніхто не сумнівається в тому, що німці і австрійці – це два різних народи, кожен живе в своїй державі.

Ще однією спільною рисою демагогії Путіна і Гітлера була ідея неправильних державних кордонів. Гітлера не влаштовували кордони Німеччини. Австрія – ісконно наша, і все ж це окрема держава. Данциг (нині польський Гданськ) ісконно наш, а зараз це Польща.

Змініть Австрію на Новоросію, Данциг на Донецьк і ви отримаєте те, що Путін приносить своїм виборцям.

Ідеї Гітлера про возз’єднання «розділеного народу» привели Німеччину до світової війни. Апетит приходить з їжею, і незабаром список німецьких нацистських претензій сильно збільшився. До його складу входив навіть Крим, так як під час Великого переселення народів (4-6 століття нашої ери) Крим був захоплений германськими племенами готів.

Звичайно, демагогія про розділений народ, про те, що все навколо – споконвічні німецькі землі, була всього лише спекуляцією на історичні теми. «Корінна німецька» Австрія 1000 років тому майже вся, крім Тіролю, були населені слов’янськими племенами. Так само як і Данциг (Гданськ). Судетські німці прибули в Богемію в 13 столітті в якості трудових мігрантів, але поступово витіснили чехів з цієї території. Готи прийшли до Криму на 13 століть раніше, ніж Російська імперія. Але на 8 століть пізніше, ніж греки. Те, що було чиєсь ісконно, є спірною темою. Але щоб розпалити війну, вона підійде.

Путін, наслідуючи Гітлеру в питанні неправильних кордонів, також пустився на слизький щлях. Адже ідею споконвічних земель легко можна повернути проти самої Росії. Погляньте на цю карту. Це Китай в 1800 році під владою маньчжурської династії.

Нічого собі. Хабаровськ, Примор’я, Тува – все китайське. І китайці ніколи не визнавали цих територіальних захоплень Росії. Коли в 1960-х роках відносини між СРСР і Китаєм погіршилися, Китай негайно зажадав скасування всіх нерівноправних договорів 19 століття, повернення до кордонів за Нерчинським договором 1686 року. Це близько 1 мільйона квадратних кілометрів на користь Китаю.

Спекулюючи на радянських адміністративних кордонах (які стали міждержавними кордонами в 1991 році), Путін повністю проігнорував, що власні кордони Росії також можуть бути поставлені під сумнів.

У світовій історії іноді зустрічаються дивовижні зигзаги. Мабуть, Росії, яка сама воювала з Гітлером, судилося винести з власного досвіду німецький історичний урок: до чого призводить імперське шовіністичне шаленство, заперечення права інших народів на існування і все інше. Гітлера для цього відправили до Німеччини, а Путіна відправили в Росію.

6.Божевільний гравець.

Стаття Путіна від 12 липня 2021 року, повна агресивних дурниць про Україну, спочатку не була оцінена по достоїнству. Ніхто не здогадувався, що це насправді оголошення війни. Це не теоретичне дослідження диктатора, це керівництво до дії.

Через три місяці, у жовтні 2021 року, розпочалося просування російських військ до українського кордону. Вже 30 жовтня 2021 року газета Washington Post повідомила, що з супутникових фото, а також відео в соціальних мережах, відбувається рух численних військових ешелонів і конвоїв до кордонів України. Зокрема, туди вирушили 1-а гвардійська танкова армія з Московської області, 41-а загальновійськова армія з Новосибірська та інші

Путін і його оточення все заперечували. Офіційно війська прибули на кордон для “навчань”. До початку січня на «навчання» на кордоні з Україною вже прибули 100 000 солдатів.

19 січня 2022 року Брянська область, смт Климово. Концентрація бронетехніки та техніки за 13 км від українського кордону.

У січні-лютому 2022 року західні лідери вже відкрито говорили про те, що Росія готує вторгнення в Україну. Європейські президенти дзвонили Путіну, відраджували його від цього кроку, але політика умиротворення не спрацювала. За 5 днів до початку війни прем’єр-міністр Великобританії Борис Джонсон публічно поставив під сумнів психічний стан російського диктатора.

«Все говорить про те, що план [війни] вже почав реалізовуватися. Боюся, що це буде найбільша війна в Європі з 1945 року (…) І це не вторгнення зі сходу, з Донбасу. За даними розвідки, яку я бачив, вони завдадуть удару з півночі, з Білорусі, щоб оточити Київ (…) Їх [санкцій] може бути недостатньо, щоб зупинити божевільного гравця. Варто визнати один момент: Володимир Путін, можливо, нераціонально думає про все це, він не бачить катастрофи, яка чекає попереду…” (Борис Джонсон, прем’єр-міністр Великої Британії, з інтерв’ю BBC 19 лютого 2022).

Британський прем’єр мав рацію, як глобально, так і навіть в деталях майбутнього вторгнення. Однак кремлівського фюрера зупинити вже не вдалося.

7. Ранок лютого

Рано вранці 24 лютого 2022 року російські війська перетнули кордони України з різних сторін. Армія вторгнення склала 200 тисяч осіб. Намагаючись повернути Україну до своєї сфери впливу, Путін зважився на останній радикальний крок – зробити це прямою військовою силою. Почалася найбільша сухопутна війна в Європі з 1945 року.

24 лютого 2022 року, Крим. Російська техніка перетинає прикордонний перехід.

Того ж дня — Харків, за 70 кілометрів від кордону. Російська бронетехніка, наблизившись до міста, потрапила у засідку.

Перший день війни. Аеродром Гостомель під Києвом. Російські вертольоти висаджують війська.

Висадка на Гостомель, по всій видимості, призначалася для повторення висадки в празькому аеропорту «Рузин» в серпні 1968 р. Придушення «Празької весни» радянськими військами почалося із захоплення спецназом аеропорту Праги, після чого літаками туди відразу ж вилетіла ціла повітряно-десантна дивізія. Однак цього разу щось пішло не так. Блискавичне захоплення не спрацювало, бої за Гостомеля затягнулися на 10 днів.

Гостомель Березня 4, 2022. Нокаутована російська БМД-2 і трупи десантників на броні.

Війна, яку почав Путін, швидко показала гниль всієї створеної ним держави. Першою об…лась  ФСБ, яка відповідає за політичну розвідку Путіна в колишньому СРСР. Всі прогнози про те, що населення України зустріне Росію квітами, влада перейде на її бік або втече, виявилися повною нісенітницею.

Військова розвідка – ГРУ (або ГУ по-новому) – також крупно об…лась. Прогнози про те, що Збройні сили України неефективні, втечуть або здадуться при перших пострілах – не справдилися. Не було повторення Чехословаччини-1968 чи хоча б Криму-2014.

Нарешті, путінській СЗР, яка займається політичною розвідкою в далекому зарубіжжі, прийшов кінець. Захід виступив єдиним фронтом, заморозив резерви Центробанку на 300 млрд доларів, і тепер ці гроші, швидше за все, підуть на репарації в Україну. НАТО налагодила постачання зброї у великих кількостях зі своїх арсеналів. Все це стало несподіванкою для режиму Путіна.

Але головною несподіванкою став стан російської армії на 22-му році правління Путіна. Генштаб виявився сукупністю посередностей. Мабуть, план війни полягав у тому, що війни не буде. Україна капітулює, як тільки російські танки дійдуть до Києва. Коли  треба було воювати, то вершиною оперативного мистецтва Генштабу Путіна були лобові штурми в стилі Другої світової війни. При використанні  до  60 000 штук снарядів на добу, причому незалежно від втрат в живій силі.

28 лютого 2022 р. гігантська колона техніки і вантажівок, що простягнулася на 64 км, прямує з Білорусі до Києва. На початку березня ця колона стояла мертвою приблизно в 30 км від міста. Де вона простояла нерухомо більше трьох тижнів, ставши об’єктом постійних атак з боку землі і повітря.

Західні експерти розгубилися, чому конвой, який налічував не менше 15 000 солдатів, так і не пішов на штурм Києва. Генерал Річард Барронс, колишній глава Стратегічного командування британської армії, стверджував, що виною всьому логістика: відсутність палива, продовольства, запасних шин для автомобілів. Все це не було продумано заздалегідь при плануванні.

Ще однією причиною, на яку вказували експерти, було те, що в плани російського Генштабу, судячи з усього, не входив … опір ворога. Дійшовши майже до Києва, колона несподівано натрапила на активну відсіч. Далі в маршовому режимі йти було неможливо. Але російське командування не знало, що робити – неможливо було оточити такими силами  3 мільйоне місто, пробитися головою через передмістя – теж. В кінці березня конвой розвернувся і поїхав назад.

Підсумки «маршу на Київ» в лютому-березні 2022 року виявилися гнітючими: втративши еліту  ВДВ і спецназу, Путін вивів пошарпані війська з Північної України. Після цього всі сили були кинуті на Донбас.

По-перше, російські війська тривалий час штурмували Маріуполь, який був оточений 2 березня, на 6-й день війни.  400 000 місто  було взяте в лоб, квартал за кварталом, розчавивши все в друзки.

Центр Маріуполя перед війною

І після

18 квітня 2022 року російська армія також розпочала загальний наступ на півночі Донбасу, де були залучені основні сили. 4 місяці виснажливих атак дали  досить скромні результати: оточити угруповання ЗСУ в регіоні не вдалося, з великих центрів була захоплена агломерація Сєвєродонецьк-Лисичанськ.  Це два промислових міста по 100 тисяч жителів кожен. Їх захопили в кінці липня після трьох тижнів важких боїв. 

На цьому просування закінчилася. Путінська армія видохлась. Стали закінчуватися снаряди, техніка, люди.

Далі буде…

Початок читайте

Ранок лютого. Історія путінізму. Ч.1

Ранок лютого. Історія путінізму. Ч.2

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *