Через табори в NASA: як вчений-дисидент вибрався з “соціалістичного раю в капіталістичне пекло”
В російських опозиційних телеграм-каналах зараз поширюється одна красномовна фотографія майже 40-річної давності. На ній зображений чоловік, схожий на типового радянського інженера. У руках він тримає плакат з пам’ятною вимогою-гаслом: «Вимагаю покинути соціалістичний рай заради капіталістичного пекла». Це Олександр Болонкін, успішний інженер з космічної галузі, який провів багато років в радянських таборах, а в підсумку опинився в американському НАСА. Ми зацікавились його незвичайною долею. Ми розповімо, як Болонкін постраждав за Солженіцина, чому опинився в США і чим потім займався.
Інженер-космонавт
Олександр Олександрович Болонкін народився в Пермі в 1933 році. Його виховувала одна мати, батько загинув під час короткого конфлікту з Японією на Халхін-Голі. За спогадами Болонкіна, його дитинство було типовим для провінції тих років. Мати працювала прибиральницею, сім’я тулилася в бараку для декількох сімей. Крім того, незабаром почалася війна.
Болонкін з дитинства захоплювався авіамоделюванням. Після закінчення Пермського авіаційного технікуму продовжив навчання в Казанському авіаційному інституті. Пізніше він захистив дисертацію в Московському авіаційному інституті та незадовго до початку своєї дисидентської діяльності став доктором наук.
За радянськими мірками Болонкін був дуже успішною людиною. Деякий час він працював у відомому конструкторському бюро Антонова, яке спеціалізувалося на літаках «Ан». А потім перейшов в знамените конструкторське бюро імені Глушка, яке займалося рідинними ракетними двигунами. Але всі перспективи, робота, звичне життя зруйнувалися в одну мить.
Дисидент
Найважливішою подією в житті Болонкіна стало знайомство на початку 70-х років з Юрієм Юхновцем, якого відрахували з МДУ за надмірно опозиційні погляди. Юхновець мав доступ до самвидаву, підпільно поширював критичні матеріали про радянську дійсність. Він поділився забороненими знаннями з Болонкіним, який з цього моменту вирішив приєднатися до дисидентів.
Незабаром через Юхновеця він познайомився з викладачем Московського металургійного технікуму Балакіним. Потім до них приєдналися ще кілька. Всі вони займалися поширенням самвидаву, і справа набрала серйозного масштабу. Книги були отримані через спільного знайомого – сина номенклатурного діяча, який мав доступ до літератури, забороненої масам. Крім того, завдяки своїй роботі Болонкіну вдалося отримати доступ до «спеціального сховища», де зберігалося безліч книг, не призначених для очей радянських робітників.
У 1972 році вони зважилися на акцію, яка призвела до серйозних наслідків. До 10-річчя підвищення цін на харчові продукти вони випустили понад 3 000 листівок (колосальна за мірками тих років цифра) і розклали їх по московських поштових скриньках. Інформацією про акцію поділилися з Петром Якіром.
Якір був сином легендарного громадянського воєначальника Йони Якіра, репресованого в сталінські часи. При Хрущові Якір був реабілітований посмертно і знову оголошений героєм, але його син все одно став одним з найбільших радянських дисидентів. Виступав проти ресталінізації, був одним із засновників Ініціативної групи із захисту прав і свобод людини в СРСР, активно виступав проти переслідувань дисидентів. Якір передав інформацію західним журналістам, які писали про наймасштабніший протест в Радянському Союзі.
Незабаром Якіра відвідало КДБ. Він не замкнувся і в обмін на зменшення свого вироку (фактично відсидів кілька місяців) дав свідчення проти всіх знайомих йому дисидентів. Через два місяці також була заарештована група Болонкіна-Балакіна. В ході обшуку вони знайшли цілий список забороненої на той момент літератури: «Великий терор» Роберта Конквеста, самвидавні журнали «Хроніка поточних подій» і «Демократ». Крім того, Болонкін поширював свої праці, де на основі статистичних даних порівнював рівень життя в дореволюційній Росії, СРСР і капіталістичних країнах.
В’язень
З усієї групи до реального терміну був засуджений тільки Болонкін, який відмовився визнавати провину. Балакін був засуджений до випробувального терміну у зв’язку з каяттям і співпрацею зі слідством, Юхновець був звільнений, але був зареєстрований в психлікарні. Болонкін отримав 4 роки та ще два роки заслання.
Після звільнення йому довелося ще два роки провести на поселенні в бурятському селі Багдарин, в якому доктор наук, який до недавнього часу працював в найпрестижнішому конструкторському бюро, працевлаштувався різноробочим в геологорозвідувальну партію.
На засланні Болонкін почав ремонтувати техніку. Фахівців такого рівня там не було, тому незабаром він виявився головним ремонтником селища. Він працював за офіційними контрактами, але це його не врятувало. За місяць до закінчення терміну він став фігурантом нової кримінальної справи, на цей раз за статтею “зловживання службовим становищем”. Сам Болонкін стверджував, що кілька договорів на надання послуг були просто знищені, завдяки чому його звинуватили в «лівих» заробітках, які тоді вважалися тяжким злочином. Так він отримав ще три роки в’язниці.
Болонкін став відомим дисидентом. Його ім’я часто згадувалося в «Хроніці поточних подій», за нього намагався заступитися вже опальний академік Сахаров. Але від цього йому не стало легше. Навпаки.
За кілька днів до закінчення другого терміну проти Болонкіна було відкрито нову кримінальну справу за антирадянську агітацію в таборі. Слідчий, який вів його справу, запропонував йому вибір: судовий процес з перспективою отримати до 10 років за рецидивізм або публічне каяття по телевізору і визнанням своїх помилок. Болонкін вибрав останнє. Багато дисидентів відреагували вкрай негативно. Зокрема, Олександр Подрабінек, який відвідав Болонкіна в Бурятії під час свого першого заслання, вкрай негативно відгукувався про Болонкіна після його каяття.
В обмін на публічне каяття, яке Болонкін зачитав з написаного для нього папірця, йому скоротили до третього термін і відправили в п’ятирічне поселення в Улан-Уде. На цей раз він підібрав кращу роботу, влаштувавшись науковим співробітником в місцевий технологічний інститут.
Перебудова, США і «електронне безсмертя»
У другій половині 80-х років подув вітер змін, радянське керівництво проголосило гласність і політику нового мислення. Дисиденти стали виходити з в’язниць поодинці. Болонкін направив в газети заяву, в якій відмовився від своєї покаянної промови, яка була йому нав’язана, а також вимагав еміграції з СРСР.
Після першого звернення йому було відмовлено у дозволі на виїзд. Тоді Болонкін став ходити на одиночні пікети. Фото одного з таких пікетів зараз набуло популярності в соціальних мережах. На ньому стоїть інтелігентний на вигляд чоловік з плакатом: «Вимагаю покинути соціалістичний рай заради капіталістичного пекла».
У 1987 році було прийнято рішення про еміграцію Болонкіна з країни. Він переїхав в США, деякий час співпрацював з НАСА, викладав в Технологічному інституті в Нью-Джерсі.
Після відходу з НАСА Болонкін деякий час працював в наукових лабораторіях ВПС США і в Національній дослідницькій раді. У 90-х роках він зацікавився питаннями, які перебували на стику науки і філософії. Зокрема, проблема електронного безсмертя, а також альтернативні космічні технології (наприклад, він винайшов один з варіантів космічного ліфта, зараз такі пристрої тільки розробляються, але в майбутньому можуть стати набагато дешевшою альтернативою запускам ракет). Всього Болонкін має майже два десятки патентів на такі винаходи.
Також він вів активне громадське життя і був членом консультативної ради декількох великих громадських організацій, в тому числі Міжнародного космічного агентства (некомерційної організації, яка працювала над об’єднанням зусиль національних космічних агентств і приватних космічних компаній).
Всього Болонкін провів в таборах 8 років і ще 7 років на засланні. Навіть за дисидентськими мірками це дуже довгі терміни ув’язнення, багато всесвітньо відомих дисидентів з СРСР провели в тюрмі набагато менший термін ув’язнення. Але чому саме Болонкін отримав повну програму, адже він нікого не вбивав, не грабував і не продавав державну таємницю? Зрештою, навіть його товариші по команді в першому випадку обійшлися покаранням, не пов’язаним з тюремним ув’язненням, в той час, як Болонкін відразу отримав 4 роки.
Ймовірно, зіграло свою роль збіг факторів. Болонкін був недостатньо відомий, щоб його боялися суворо покарати. Він не був нащадком радянських небесних героїв на кшталт Якіра чи Литвинова. Також він не мав слави академіка Сахарова, який був одним з найбільших вчених свого часу. Крім того, Болонкін був в числі «фізиків», які перебували в хороших умовах через особливу цінність своєї діяльності. Крім того, він займався космічною галуззю, яка в той час вважалася символом кар’єрного успіху, тому покарання за нелояльність була показовою. Нарешті, ще одним важливим фактором стало те, що Болонкін поширював свої авторські матеріали в самвидаві, який карався суворіше, ніж поширення чужих.
Все це в сукупності призвело до того, що Болонкін був покараний набагато суворіше, ніж багато відомих дисидентів.
Післямова. Чи має така країна майбутнє, яку покидають такі вчені та інженери, як Болонкін? Риторичне запитання