Мукачівці можуть з гордістю говорити: «Олександр Духнович навічно приписався в нашому місті»

Вчора на офіційній сторінці Мукачівської міської ради  у ФБ та на порталі Mukachevo.net появилось повідомлення про те, спеціальна комісія з перейменування вулиць Мукачівської міської ради розглядали «питання про перейменування вулиці педагога, просвітника Олександра Духновича на вулицю українського футболіста, мукачівця Василя Турянчика». Цікаво те, що ініціатором такого перейменування виступив один з депутатів Мукачівської міської ради, який є членом постійної комісії з присудження суспільно-мистецької премії імені Олександра Духновича Мукачівської міської ради.

Олександр Духнович прописався в місті над Латорицею назавжди
Пам’ятник Олександру Духновичу в м. Мукачево

Парадокс? Думаю, що ні. Це говорить тільки про те, що ми, практично, не знаємо історію свого краю. Не є винятком є члени спеціальної комісії з перейменування вулиць Мукачівської міської ради та депутати місцевих рад різних рівнів. Адже вони, в переважній більшості, вивчали історію уже в незалежній Україні, в якій Закарпаттю, в кращому випадку,  присвячено одну сторінку і то в фальсифікованому виді. В підручниках історії для українських шкіл, практично, нічого не написано про Олександра Духновича. Його літературна та епістолярна творчість взагалі не вивчається на уроках літератури та, навіть, факультативно.

Запитайте пересічного закарпатця: хто такий Олександр Духнович? Переконаний, що в переважній більшості, в кращому випадку, буде мовчання.

Треба визнати, що вже виросло те покоління молодих закарпатців, для яких історія рідної Отцюзнини – це терра інкогніта (невідома земля).

Тому й не дивно, що для депутата Мукачівської міської ради та для члена постійної комісії з присудження суспільно-мистецької премії імені Олександра Духновича Мукачівської міської ради, колишнього футболіста, скажімо так,  пана П. до душі ближчий відомий футболіст часів СРСР Василь Турянчик, про якого він знає все, ніж якийсь «абстрактний» Духнович. На жаль, така доля не тільки Духновича, а десятки інших відомих історичних особистостей нашого краю: Балудянського, Орлая, Годинки, Лучкая, Митрака тощо.

****

Інформація викликала масу негативних коментарів закарпатців в соціальних мережах. Я теж висловив свою позицію.  Можу сказати, що добре знаю позицію міського голови Андрія Балоги та більшості депутатів Мукачівської міської ради. Які проти такого перейменування. Тому в Мукачеві є і буде вулиця Духновича Олександра.

Вулиця Духновича Олександра в м. Мукачево

****

Можна вважати, що «питання про перейменування вулиці педагога, просвітника Олександра Духновича на вулицю українського футболіста, мукачівця Василя Турянчика» є звичайним непорозумінням, яке, правда, викликало ряд цілком природних запитань:

  1. За яким принципом створювалась спеціальна комісія з перейменування вулиць Мукачівської міської ради та хто в цю комісію входить?
  2. Чи залучили до діяльності цієї комісії відомих закарпатських істориків та краєзнавців?
  3. Чи розроблений критерій (чи існує критерій) на підставі якого тій чи іншій вулиці надається ім’я відомої особистості?
  4. Чому не проводиться онлайн трансляція засідання комісії та не публікуються звіти засідання комісії? Адже перейменування вулиці, я думаю, стосується, кожного мукачівця.
Мукачівська міська центральна бібліотека імені Олександра Духновича (заснована в 1929 році)

Список питання можна продовжити. Але й цих достатньо, щоб зрозуміти, що перейменування вулиць це дуже важливий процес в суспільно-політичному житті міста і краю. Тут не доцільне «пакетне» перейменування, потрібний виважений підхід і до кожного перейменування віднестись дуже прискіпливо. Адже назва вулиць може служити своєрідною наочною історією нашого міста і краю, створювати своєрідну патріотичну ауру нашому місту, коли ми можемо з гордістю будемо говорити: «я мукачівець».

****

«Трибунних критиків» хочу поінформувати, якщо не знають, або забули:

  1. В Мукачеві є і буде одна з центральних вулиць – вулицею Духновича Олександра
  2. В Мукачеві центральна міська бібліотека маж ім’я Олександра Духновича (1929 рік)
  3. В Мукачеві ЗОШ І-ІІІ ст, №20 має ім’я Олександра Духновича (з 26 грудня 2013 року)
  4. На центральній площі Мукачева, яка зараз буде називатися площею Олександра Духновича, 27 липня 2007 року, з ініціативи та коштом  тодішнього керівника Секретаріату Президента України Віктора Балоги, був відкритий, на мою думку, найкращий пам’ятник нашому Будителю Олександру Духновичу.
  5. У 2015 році, з ініціативи міського голови Андрія Балоги, була заснована суспільно-мистецька премія імені Олександра Духновича, у восьми номінаціях, з призовим фондом 240 тис. грн.  У 2020 році лауреатом цієї премії в номінації «Публіцистика» був і автор цієї публікації.
ЗОШ І-ІІІ ст. №20, імені Олександра Духновича, м. Мукачево

Мукачівці можуть з гордістю говорити, що  Олександр Духнович навічно приписався в нашому місті. Так є, так буде.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *