Мікроби навчилися виробляти ферменти, які знищують пластик

П’ять років тому міжнародна група вчених зібрала зразки ґрунту біля центру перероблення пластмас в Японії. Тоді фахівці виявили бактерію, яка харчувалася пакувальним матеріалом ПЕТ, виділяючи особливі ферменти.

Сьогодні вчені знаходять докази того, що такі ферменти, що розкладають пластмаси, збільшуються в кількості та різноманітності у відповідь на забруднення пластиком по всьому світу.

Нове дослідження, проведене командою зі Шведського технологічного університету Чалмерса, показує, наскільки такі речовини стали поширені в навколишньому середовищі. Вчені проаналізували зразки ДНК з різних екосистем по всьому світу, і перевірили ці зразки на наявність мікробних ферментів, здатних розщеплювати пластмаси.

В ході роботи було виявлено в цілому 30 000 ферментів, здатних розкладати 10 видів поширених пластмас.

Також вчені помітили, що найбільша різноманітність ферментів зустрічалося в найбільш забруднених районах світу.

“Використовуючи наші моделі, ми виявили безліч доказів, що підтверджують той факт, що потенціал глобального мікробіому сильно корелює з вимірами забруднення навколишнього середовища пластиком. Це демонстрація того, як навколишнє середовище реагує на тиск, який ми чинимо на неї», – говорить автор дослідження Олексій Железняк.

Виявлено, що ферменти широко поширені в океанах і на суші, але є кілька нюансів. Команда помітила більш високі концентрації ферментів, що розкладають пластик, на глибших рівнях океану, що вказує на зв’язок з високими концентраціями мікропластика, що спостерігаються на цих глибинах.

“Нині дуже мало відомо про ці ферменти, що розкладають пластик, і ми не очікували знайти таку велику їх кількість в стількох різних мікробах і середовищах проживання. Це дивовижне відкриття, яке дійсно ілюструє масштаб проблеми”, – пояснює Ян Зримець, перший автор дослідження

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *