Кофеїн допоміг покращити динамічну гостроту зору

Експеримент показав, що приймання кофеїну покращує обробку візуальної інформації, а також полегшує та прискорює виявлення рухомих об’єктів.

Те, що кофеїн — алкалоїд пуринового ряду, що міститься в каві, какао, чаї, м’яті та деяких інших напоях — може покращити деякі зорові та когнітивні здібності, відомо давно.

Однак дослідження вчених з Університету Гранади (Іспанія) і Школи оптометрії та зору при Університеті Ватерлоо (Канада) вперше підтвердило, що цей психостимулятор здатний ефективно впливати на динамічну гостроту зору, підвищувати уважність, точність виявлення цілей, що сприйматимуть,  та напрямок.

Результати роботи представлені в журналі Psychopharmacology.

Недавні дослідження показали, що кофеїн модулює функцію окорухової системи, підвищуючи швидкість рухів очей, і впливає на різні зорові навички на кшталт контрастної чутливості — здатності бачити об’єкти, що слабко відрізняють яскравість від фону.

Також вчені зазначали, що вживання кофеїну покращує обробку візуальної інформації.

Метою авторів нової роботи було оцінити ефекти кофеїну на динамічну гостроту зору. Її вимірювали за допомогою спеціального тесту, після того, як учасники приймали капсулу з цією речовиною (або плацебо) у два різні дні у випадковому порядку.

Динамічна гострота зору — складна перцептивна здатність розрізняти дрібні деталі за відносного руху між метою і спостерігачем.

Наприклад, вона відіграє важливу роль у численних спортивних іграх з м’ячем, необхідна при керуванні та пілотуванні. Успішність подібних когнітивних процесів залежить від різних факторів: рівня знань, гарного сну, приймання психостимуляторів, добових ритмів тощо.

Отже, в експерименті брали участь 11 жінок та 10 чоловіків (середній вік – 22,5 року, вага – 68,4 кілограма). Всі вони відповідали наступним критеріям: не мали очних та серцево-судинних захворювань, як і алергії на ксантичній основі; помилка рефракції (порушення, пов’язане з фокусувальною здатністю очей) у них була менше ніж 0,50 D при міопії та астигматизмі та 1 D при далекозорості; мали статичну гостроту зору на дальній відстані 20 logMAR для кожного ока.

Коли учасники приходили до лабораторії, вони оцінювали свою сонливість за шкалою від одного (дуже бадьорий) до семи (дуже сонний).

На початку кожного сеансу, а також через 60 хвилин після приймання кофеїну (по чотири міліграми на кілограм ваги) або плацебо (300 міліграмів кукурудзяного крохмалю) їх просили заповнити візуальну аналогову шкалу, що визначала рівень активації.

Для вимірювання динамічної гостроти зору добровольці проходили тест, який зображали на 55-дюймовому моніторі. Людина при цьому стояла на відстані чотирьох метрів. Ціллю на екрані виступала буква «Е», що рухається, представлена чорним кольором на білому тлі, в різних напрямках — вправо, вліво, вгору або вниз «палочками» — і розмірами.

Завданням піддослідних було правильно визначити орієнтацію літери за допомогою клавіш клавіатури. Кожен проходив по вісім етапів.

У результаті з’ясувалося, що люди, які приймали капсули з кофеїном, були точнішими та швидшими, справлялися з тестом, коли буква “Е” рухалася горизонтально, але не довільно.

«Також учасники правильно визначали менші об’єкти, що рухаються, після приймання кофеїну — у порівнянні з групою плацебо. Це спостерігалося як для горизонтально, так і для безладно рухомих цілей. Відтак ми можемо припустити, що вживання кофеїну покращує динамічну гостроту зору», — пишуть вчені.

Крім того, такі випробувані повідомляли про вищі рівні активації.

На думку авторів роботи, ефект приймання кофеїну та його вплив на зорові та когнітивні здібності слід враховувати в реальному житті при виконанні дій, що вимагають уваги до об’єктів, що рухаються.

Наприклад, це може стати в пригоді спортсменам, водіям, велосипедистам або пілотам. Проте дослідники попереджають, що поведінкова реакція залежить від цього, як часто споживати кофеїн. Люди, які брали участь в експерименті, не були кавоманами та загалом за день випивали менш як дві чашки кави

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *