У чому відмінна риса будь-якого диктатора? – Цікаве спостереження Томаша Масарика

Боятися — не означає поважати

Диктатура дає безліч плюсів людині, яка зуміє її встановити. Культ особистості, беззаперечна покора, свобода дій. Але насправді тирана не поважають — його просто бояться не послухатися. Багато хто вважає, що страх — це і є повага. Але насправді страх — це всього лише страх. І самі диктатори це прекрасно розуміють. Просто бояться в цьому собі зізнатися.

На вершині

Так чи інакше, поки тиранія (або ж диктатура) підтримується, диктатор виглядає пристойно. Здається, що в його руках знаходиться влада. Він має репутацію, гроші та славу. Для багатьох диктатор стає надлюдиною і мало не божеством: кожне його слово передається їх вуст в уста, кожна дія вихваляється.

Але, як правило, навколо тиранів і диктаторів завжди безліч дармоїдів. І ця «свита» залишається поруч до того часу, поки це вигідно. Диктатор відчуває себе королем в прямому і переносному сенсі слова. Його ім’я у всіх на вустах. Всі принципи диктатора живі й дієві до тих пір, поки не виникає ніяких умов і непередбачених факторів, здатних їх похитнути.

Особливості диктатури. Що може покласти їй край?

Іншими словами, існує якийсь панівний клас, політика якого є єдино вірною для тієї чи іншої держави. Влада диктатури нічим не обмежена. Вона вважається ідеальною і беззаперечної. Правління в цьому випадку здійснюється директивним шляхом — тобто, не спостерігається ніякої свободи вибору, а дії можливої ​​опозиції придушуються.

Звичайно ж, антиподом диктатури є демократія (влада народу). Диктатор душить всякі прояви інакомислення і невдоволення. Він не прислухається до чиїх-небудь порад і не прагне домогтися консенсусу з тими, ким він править. Природно, невдоволення можуть виникнути. Коли ж чаша терпіння переповниться, може виникнути бунт або навіть революція.

Чи дійсно революція — вихід?

Можна навіть сказати, що революція є дієвим методом боротьби з диктатурою. У таких випадках народ самостійно захоплює владу і встановлює в країні свої порядки. Безумовно, зробити це важче, ніж сказати. Адже диктатори до останнього борються з інакомисленням і протестами. І тільки сильний народний лідер з достатньою підтримкою широких мас здатний стати противагою в цьому випадку.

Коли диктатори починають виглядати жалюгідно

Але настає і  той момент, коли диктатор починає виглядати слабким і жалюгідним. Це відбувається тоді, коли все вказує на те, що його скоро повалять і з ганьбою виженуть. Остання хвилина диктатора — це не тільки смерть. Це усвідомлення того, що його методи вже не працюють, що він позбавлений своєї підтримки і його перестали просто слухати.

Коли диктатор усвідомлює, що його культ особистості неактуальний, що у нього не виходить втримати владу, він стає безпорадним, нагадує дитину, яка прийшла з мамою в магазин, а потім загубилася в торговому залі. Розвінчаний диктатор не знає, що робити й куди бігти.

Диктатори завжди виглядають непогано до останньої хвилини. – Томаш Масарик

І ось тоді з бога і надлюдини він перетворюється на звичайного і пересічного, розгубленого чоловіка, який переоцінив свої сили, а тепер намагається уникнути покарання. Саме тому диктатори завжди виглядають непогано до останньої хвилини. Висновок: цитата актуальна і в наш час.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *