Розслідування Free Svydovets показало як лісники знищують Карпати

Конкретні державні лісові господарства, а не невідомі «чорні лісоруби», проводять масову вирубку карпатських лісів з порушенням законодавства і легалізують деревину через корупційні схеми.

Про це йдеться у звіті «Дерева не вміють кричати. Як несталість та беззаконня знищують ліси Українських Карпат», який було опубліковано 16 червня ініціативною групою Free Svydovets.

У фокусі нового розслідування два державні лісгоспи Закарпатської області – Брустурянський та Ясінянський.  За словами авторів звіту, ці два з-поміж близько сорока державних лісгоспів Українських Карпат, слугують чудовою ілюстрацією беззаконня та несталого управління лісами в Україні.

«Можна подумати, що Ясінянський та Брустурянський лісгоспи, які фігурують у розслідуванні – це лише невдалий приклад. Але насправді аналогічне відбувається по всій території України, і поза межами Карпат також.

Лісгоспи масово проводять і незаконні рубки, і законні, але катастрофічні за своїми наслідками через застаріле законодавство», – коментує Єгор Гриник, один з авторів розслідування, експерт з лісового напрямку Української природоохоронної групи.

У звіті про результати розслідування наводяться наступні факти: У 2018-19 роках Брустурянський та Ясінянський лісгоспи знищили близько 50 гектарів пралісів – одних з останніх лісів України, які ніколи не зазнавали руйнівного впливу людини; За ці ж два роки Ясінянський лісгосп незаконно зрубав більш ніж 51 гектар лісу, ігноруючи обов’язкову процедуру оцінки впливу на довкілля.

Під час польових виїздів виявлено, що на більшості ділянок санітарних рубок ліс був здоровим та життєздатним, а не всихаючим, як зазначено в офіційних документах.

Частина несталих рубок, якими знищуються карпатські ліси, є абсолютно законною через застаріле, майже радянське лісове законодавство України.

Існують десятки корупційних схем, які дозволяють лісгоспам отримувати чорну деревину. Державна екологічна інспекція, яка страждає від недофінансування, корупції та недосконалого законодавства (як вам штрафи у декілька сотень гривень?), не здатна ефективно протидіяти знищенню лісів.

Споживачем значної кількості незаконної та несталої деревини є Європейський Союз, який аж надто покладається на систему сертифікації деревини FSC – систему, яка не забезпечує законності та сталості.

«Саме так – не чорні лісоруби, а цілком публічні державні підприємства проводять масові незаконні та несталі рубки, прикриваючись фальшованими документами або недоліками законодавства», – відзначають природозахисники.

На думку авторів звіту з результатами розслідування, дії Європейського Союзу, не зважаючи на задекларовані принципи, також є не надто ефективними. Вони зазначають, що для того, щоб уникнути потрапляння незаконної та несталої деревини на полиці європейських магазинів, ЄС необхідно надати Україні більш ґрунтовну допомогу у лісовій реформі, а також суттєво обмежити споживання «ризикованої» деревини з України – наприклад, отриманої у ході санітарних рубок.

Інформація для розслідування збиралася з грудня 2019 по лютий 2021 року. Понад рік тривали аналіз документів, польові виїзди, опитування інсайдерів, погрози та залякування з боку корупціонерів. Усе це – для того, щоб розвінчати міф про «чорних лісорубів» та показати роботу державних лісогосподарських підприємств (лісгоспів) – справжніх винуватців трагедії карпатських лісів

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *