Фракція “За Майбутнє” підготувала проєкт рішення про тарифи на позачергову сесію Закарпатської обласної ради (документ)

19.01.2021 року об 11:00, відбудеться позачергова сесія Закарпатської обласної ради. Дана сесія відбудеться з одного питання: «Про звернення депутатів Закарпатської обласної ради до центральних органів виконавчої влади з питань тарифів».
Депутатська фракція “За Майбутнє” розробила свій проєкт звернення, який ми завтра запропонуємо на розгляд депутатів. Дуже сподіваємось, що завтрашнє звернення, буде носити реальний, а не формальний характер:
ПРОЄКТ РІШЕННЯ

Про звернення депутатів Закарпатської обласної ради VIII скликання до Президента України, Верховної ради України та Кабінету Міністрів України щодо необґрунтованого збільшення вартості енергоносіїв та введення мораторію терміном на один рік на підвищення тарифів на енергоносії

Відповідно до Конституції України, статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Регламенту Закарпатської обласної ради VIII скликання. Закарпатська обласна рада вирішила:

  1. Підтримати звернення депутатів Київської обласної ради VIII скликання до Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України шодо необгрунтованого збільшення вартості енергоносіїв та введення мораторію терміном на один рік на підвишення тарифів на енергоносії, що додається.
  2. Звернення направити до Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України.
  1. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію Закарпатської обласної ради з питань законності, правопорядку та регламенту.”

    Додаток 1 до рішення                                                                                                                                                      Закарпатської обласної ради                                                                                                                                   від             19.01.2021                                                                                                                                                       №______________________

                                                                                                                               Президенту України                                                                                                                                                   Володимиру Зеленському,

                                                                                                                              Верховній Раді України

                                                                                                                             Кабінету Міністрів Украї

 ЗВЕРНЕННЯ

депутатів Закарпатської обласної ради VIII скликання до Президента України, Верховної ради України та Кабінету Міністрів України щодо необґрунтованого збільшення вартості енергоносіїв та введення мораторію терміном на один рік на підвищення тарифів на енергоносії

На сьогодні жителі України, як і всього світу борються з пандемією коронавірусу СОVID – 19 та змушені долати наслідки запровадження карантинних заходів, які значною мірою обмежили права та свободи більшості жителів країни та погіршили їхній матеріальний стан.

Відповідно до статті 1 Конституції України, Україна є соціальною, правовою державою, що виражається у соціальній спрямованості економіки, праві громадян на соціальний захист та достатній життєвий рівень для себе і своєї сім’ї, який включає достатнє харчування, одяг, житло.

Конституцією визначено, що людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов’язком держави.

Керівництво держави зобов’язане діяти виключно в інтересах громадян країни та приймати рішення для захисту та реалізації прав, свобод та соціальних гарантій.

Однак Кабінетом Міністрів України та Національною комісією, котра здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) було прийнято ряд постанов, які з 1 січня 2021 року, підвищили тарифи на газ та його доставлення, електроенергію та, як наслідок, наступні підвищення тарифів на воду. Прийняті постанови про скасування пільг та підняття тарифів за послуги ЖКГ призведе до збідніння громадян, погіршення їх життєвого рівня та унеможливить реалізацію основних потреб.

Прикро констатувати факт, що всупереч офіційним обіцянкам керівництва держави зменшити вдвічі тарифи, уряд та підзвітні йому органи виконавчої влади підіймати вартість тарифів енергоносіїв для споживачів.

Органи державної влади зобов’язані реалізовувати гарантії соціального захисту населення при оплаті за житлово-комунальні послуги та вживати заходів для випередження зростання доходів населення над зростанням цін/тарифів на житлово-комунальні послуги. В такий важкий для громадян час, держава повинна забезпечити збереження соціальних гарантій та приймати рішення для збільшення розміру надання допомог, пільг та субсидій для людей, котрі знаходяться за межею бідності. Однак, субсидія як соціальна гарантія для самих незахищених верств населення, не зможе повною мірою покрити різницю в нових тарифах та можливістю простих українців їх оплатити, оскільки, при плануванні витрат Державного бюджету України на 2021 рік. Кабінет Міністрів України скоротив видатки на виплату пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого нічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі. У порівнянні з 2018 роком обсяг субсидій зменшився майже удвічі, з 71-го млрд грн до 36 з половиною млрд грн.

Такі дії органів державної влади викликають зростання рівня напруги та соціального збурення громадян країни, які розпочали масові акції протесту по всій Україні, в тому числі й в нашій області.

Видатки на субсидії можуть зменшуватись лише у двох випадках: при порівнюваному зниженні цін на енергоносії, або ж при відповідному зростанні доходів громадян. Водночас в Україні сталося все з точністю до навпаки – дорожчання комунальних послуг відбувається не завдяки економічним досягненням, а на тлі глибокої економічної кризи, в якій опинилися більшість громадян України.

Окрім цього, європейський підхід до подолання негативних наслідків пандемії СОVID -19 полягає у серйозній підтримці бізнесу і громадян у випадку, якщо центральний уряд чи місцева влада впроваджують карантин або локдаун. У нас цього, на жаль, не сталося: майже за рік пандемії уряд не спромігся налагодити дієві механізми та знайти резерви такої підтримки у монетизованій формі. Натомість влада ввела кілька локдаунів, максимально заморозивши ділову активність, знищивши тисячі дрібних та середніх бізнесів, а інші поставивши на межу виживання.

Фактично, влада навіть не думала про пошук реальних механізмів підтримки громадян, адже у вказаних умовах зупинення зростання тарифів було б очевидним базовим заходом сприяння та допомоги людям. Подорожчання вартості комунальних послуг, в умовах економічної та політичної кризи, в яких опинилося наше суспільство, є злочином проти народу України.

18.01.2021 року Уряд, на своєму позачерговому засіданні, намагаючись врегулювати питання з енергоносіями, прийняв Постанову згідно з якою, максимальна вартість газу для населення не може перевищувати 6.99грн за м.куб. На нашу думку, цt ‘ недостатнім для розв’язання тих питань, які описані вище. Крім того, поза увагою залишилось не врегульованим питання вартості електроенергії для населення.

Ми. депутати Закарпатської обласної ради, як представницький орган територіальних громад Закарпаття, виступаємо проти збільшення тарифів на комунальні послуги для населення без забезпечення належного рівня соціальних гарантій для незахищених верст населення.

Також вважаємо, що керівництво держави зобов’язане вжити всіх необхідних заходів для здійснення перевірки необґрунтованого збільшення вартості енергоносіїв та переглянути дії постанов Кабінетом Міністрів України та НКРЕКП, які підвищили вартість енергоносіїв для населення на період дії карантину, для можливості забезпечення достатнього життєвого рівня громадян.

Враховуючи думку та потреби громадян, з метою досягнення балансу інтересів споживачів комунальних послуг, суб’єктів господарювання та держави вимагаємо:

  1. Запровадити мораторій терміном на один рік на дію всіх постанов Кабінету Міністрів України та Національної комісії, котра здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, якими з 1 січня 2021 року було підвищено тарифи на газ та його доставляння та електроенергію.
  2. Підготовити та ухвалити відповідні зміни до Державного бюджету на 2021 рік, якими передбачити виділення достатнього розміру коштів для покриття потреби у пільгах га субсидіях соціально незахищених верств населення.
  3. Здійснити перевірку законності та обґрунтованості збільшення вартості енергоносіїв прийнятих відповідно до постанов Кабінету Міністрів України та Національної комісії, котра здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *