Члени ОБСЄ зустрілися з представниками закарпатських угорців у зв’язку з обшуками, які проводила СБУ

30 листопада члени ОБСЄ відвідали навчальний заклад у зв’язку з обшуками, які проводила Служба безпеки України (СБУ) у кількох закарпатських угорських установах, включаючи власне інститут ім. Ференца Ракоці ІІ.

3 грудня Офіс ОБСЄ в Івано-Франківську заявив про намір відвідати інститут у зв’язку з розслідуванням справи про Благодійний фонд «За закарпатський угорський інститут», – повідомив інформаційний портал ректор навчального закладу Іштван Черничко. За його словами, спостерігачів насамперед цікавило те, що і на основі чого шукали співробітники СБУ в офісах фонду.

На їх прохання Президент Закарпатського угорського інституту ім. Ференца Ракоці ІІ  Ільдико Орос, ректор Іштван Черничко та команда юрисконсультів, які були присутні під час обшуків, надали виданню загальну інформацію про роботу ЗУІ та фонду, а також про деталі обшуків.

Вони звернули увагу слідчого комітету на те, що розслідування було схвалено установою за межами Закарпаття – Запорізьким, судом, який, – за їх словами – не мав нічого спільного з фондом. “Це дозволяє припустити, що ні на Закарпатті, ні в сусідніх областях не знайшлося судді, який підписав би презумпцію на основі таких смішних звинувачень, як державна зрада чи протидержавні дії. Угорська громада Закарпаття поводиться законослухняно і не має на думці чинити будь-яких антидержавних дій”, – цитує слова керівництва ЗУІ інформаційний портал.

Іштван Черничко наголосив спостерігачам ОБСЄ, що обшуки в інституті за участі озброєних співробітників СБУ негативно вплинули на імідж навчального закладу, його престиж і авторитет та можуть негативно позначитися на поточній акредитації закладу.

Під час дискусії сторони в більш широкому контексті обговорили ситуацію угорців Закарпаття, починаючи від мовних та освітніх прав і закінчуючи проблемою децентралізації. Йшла мова і про виконання угорського гімну на першому засіданні ради ОТГ в Сюрте та листи-погрози, що надійшли протягом дня електронною поштою на адресу консульств Угорщини в Ужгороді та Берегові, угорських організацій, органам преси та приватним особам, – додав Іштван Черничко.

Через обмежений час зустрічі зі спостерігачами не вдалося належним чином висвітлити усі наболілі теми, що стосуються закарпатських угорців, тому керівництво інституту вручило членам делегації ОБСЄ публікації англійською та українською мовами щодо резолюції угорської нацменшини краю у зв’язку зі здійснюваною проти неї політикою.

У четвер Міністр закордонних справ і зовнішньої торгівлі Угорщини Петер Сійярто у відео, опублікованому в Facebook, заявив: я звернувся до головуючого в ОБСЄ колеги з Албанії з проханням усунути непорозуміння і той одразу розпорядився виправити ситуацію. У той же час глава спеціального контингенту спостережень у ОБСЄ Києві заборонив своїм функціонерам зустрічатися із представниками угорської громади Закарпаття, натомість дозволивши їм поспілкуватися виключно зі співробітниками СБУ, що угорський міністр назвав неприйнятним.

Джерело: Kárpátalja.ma/MTI/Karp

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *