На реставрацію церкви з Підкарпатської Русі (нинішнє Закарпаття), яка згоріла у Празі, назбирали вже мільйон крон

Дерев’яний храм архистратига Михаїла, збудований у Великих Лучках у XVII столітті та згодом перевезений до  Праги, вигорів майже дощенту наприкінці жовтня 2020 року. Мерія Праги одразу оголосила збір коштів на відновлення пам’ятки, який триватиме до 4 листопада 2021 року.

У рамках цієї кампанії вже вдалося назбирати 1 млн чеських крон – за курсом це приблизно 1,3 млн гривень. Скільки точно коштів знадобиться для реставрації шедевру карпаторусинської  народної архітектури, наразі невідомо. Експерти повинні задокументувати залишки згорілої церкви, після чого можна буде розробляти проєкт відновлювальних робіт. Також перед їх початком планують створити 3D-модель споруди.

Знищена вогнем церква архистратига Михаїла – одна з «мандрівних» дерев’яних церков нинішнього Закарпаття. Вона стояла в садах Кінських у Празі з 1929 року, однак і до цього змінювала місцеперебування. Храм з виразними рисами бойківського барокового стилю спорудили у Великих Лучках близько 1625 року (за іншою версією – у XVIII столітті). Згодом, у 1793 році, його продали громаді села Медведівці, яка спромоглася провести капітальний ремонт будівлі.

Церква у Медведівцях. Фото: parohiapraga.eu

Мешканцям Медведівців святиня прослужила понад 250 років. Коли у 1919 році Підкарпатська Русь увійшла до складу Чехословацької Республіки, краса дерев’яної архітектури краю привернула увагу чеських митців та меценатів. Тому, коли громада Медведівців, яка після Першої світової війни переживала скрутні часи, розмістила у газеті оголошення про продаж культової споруди, у Празі вирішили її викупити. Всі витрати поніс Національний музей за підтримки Міністерства культури Чехословацької Республіки. Церкву акуратно розібрали і, пронумерувавши кожну деталь, відправили спочатку до Мукачева, а звідти у чотирьох спеціально пристосованих залізничних вагонах повезли до столиці. У Медведівцях на вторговані кошти звели нову муровану церкву.

Демонтаж храму у Медведівцях. Фото: parohiapraga.eu

Всього з різних куточків Підкарпатської Русі до Чехії помандрувало п’ять церков. Храм архистратига Михаїла наново зібрали у саду Кінських на Петршині, найвищому пагорбі Праги. Його урочисте відкриття 10 вересня 1929 року присвятити до десятої річниці підписання Сен-Жерменської угоди та приєднання Підкарпатської Русі до Чехословаччини. На відкритті були присутні представники влади та духовенства Підкарпатської Русі, мешканці Медведівців та керівництво мерії Праги. Церква архистратига Михаїла поповнила колекцію Етнографічного музею у Празі, і це встановило символічний зв’язок між Чехословаччиною і Підкарпатською Руссю.

 

Фото: parohiapraga.eu

З  входженням Підкарпатської Русі на правах Закарпатської області до УРСР та приходом у Чехословаччині комуністичної влади бойківську церкву на Петршині, яка після Другої світової війни перебувала у не найкращому стані, занедбали. Лише у 2008 році її відремонтували і передали у користування Православній церкві Чехії і Словаччини. Храм лишався чинним, доки 28 жовтня 2020 року несподівано не загорівся. Рельєф території, де була розташована церква, не дозволив пожежникам швидко прибути на місце загоряння. За кілька годин вогонь знищив не тільки куполи й башти церкви, а й все внутрішнє убрання, надбане за 14 років існування парафії: ікони, богослужбові книги, меблі, літургійні предмети, тощо. Врятувати вдалося лише каркас споруди.

Фото: parohiapraga.eu

Посольство України в Празі заявило, що було шоковане звісткою про пожежу: «Це одна з важливих ниточок, що культурно та історично пов’язують наші народи… Відновлення цієї архітектурної пам’ятки вважаємо справою честі для усіх нас».

Як розповів мер Праги Зденєк Гржіб, «до збору коштів долучаються як дрібні дарителі, так і ті, хто вкладає десятки тисяч крон».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *