Автор-новатор Олег Ямалов написав докладний путівник по Карпатах «Стежками Карпат»

На розсуд читача подаю ще одну публікацію про мого студентського друга Олега Ямалова, яка була опублікована 8 жовтня 2020 року на англомовному інтернет-порталі Kyiv Post журналістом Артуром Корнієнком.

Ось що пиши про історію появи цією публікації дружина Олега Світлана Ямалова (Lana Yamalova) на своїй сторінці ФБ:

«Артур Корнієнко, молодий талановитий журналіст і письменник газети “Kyiv Post“, який придбав путівник Олега Ямалова, знайшов спосіб знайти мене в Портленді, штат Орегон, для відеоінтерв’ю, щоб написати про Олега та Карпати. Понад годину ми говорили про мультикультурний Закарпатський регіон та його прекрасну природу.  Він хотів дізнатись про Олега, його родину та друзів. Він запитав мене, чому Олег найбільше любив Карпатські гори серед багатьох, яких він відвідував, що спонукало його повертатися знову і знову протягом багатьох років, відстежуючи та збираючи дані для своєї книги. Я сказала, що це ЛЮБОВ і ПРИСТРАСТЬ.

ПРИРОДА, ЛЮДИ, ЖИТТЯ, ЛЮБОВ, ПРИСТРАСТЬ.

Недарма Артур був зачарований книгою: він народився і здобув освіту в Мукачеві, чарівному місті за 30 хвилин від Ужгорода, де народились я й Олег. Ми познайомились в університеті, коли нам було 18 років, незабаром одружилися, працювали та виховували дочок.

Ще Артур не знав, що його стаття в газеті з’явилася 9 жовтня (все ще 8 жовтня тут, на іншій частині земної кулі). Того дня, коли ми з Олегом одружилися.»

Автор-новатор Олег Ямалов написав докладний путівник по Карпатах «Стежками Карпат»

1 серпня 2020 року туристи починають сходження на гору Піп Іван Мармароський в Карпатах, Україна. Це одна з 80 маршрутів, докладно описаних в путівнику Олега Ямалова «Стежками Карпат». Фото Олега Петрасюка

Олег Ямалов, як перелітні птахи, щовесни прилітав до Українських Карпат.

Підприємець і філантроп, який переїхав до Сполучених Штатів у 1990-х роках, Ямалов повертався у свою рідну Закарпатську область, щоб подорожувати «по горах юності» з деякими зі своїх кращих друзів.

Але була й інша причина його поїздок.

З GPS-навігатором в руці Ямалов відзначав кожну вершину і починав походи. Пізніше він перенесе свої записи на карти та напише те, що стане найбільш повним путівником по українській частині Карпат.

«Ця книга — моя данина поваги Карпатам за те, що вони поділилися зі мною своєю нескінченною красою і мудрістю, наділили мене силою й енергією на довгі роки», – написав Ямалов в передмові до своєї книги в січні 2017 року.

Але він не бачив її опублікованою. Ямалов помер через 10 днів після написання цього передмови та до того, як книга була завершена.

Його дружина закінчила книгу з допомогою дочок і інших родичів, а також друзів, які супроводжували Ямалова в його походах.

П’ятнадцять років подорожей Ямалова та заміток про «наші Карпати» (так Олег звертався до Карпат), стали дороговказом для путівника «Стежками Карпат», виданий минулого року на українській та англійській мовах.

Стежки Ямалова

Як і багато підлітків в Закарпатті, Ямалов був зачарований Карпатами й хотів перетнути його українську частину із заходу на схід і по дорозі піднятися на найвищу гору Говерлу.

У 1960-і роки він і його друзі, бувши школярами, мали намір це зробити, надягнувши тільки парусинові кросівки та бавовняні сорочки. Але далеко вони не пішли — сильний дощ повернув їх назад, і їжа у них закінчилася.

Через багато років, уже на іншому континенті, Ямалов почав займатися альпінізмом регулярно з належним спорядженням. Зі своїм зятем Ніком Рінардом він часто подорожував пішки по вершинах Каскадного хребта недалеко від американського штату Орегон, де він жив. Вони також щороку подорожували по Альпах.

Одного разу вони вивчали сходження на гору Сент-Хеленс з американських туристичних путівників, дивлячись на засніжені вершини гори Худ в каскаді. Ямалов зазначив, що дуже шкода, що немає настільки докладних путівників  для українських Карпат.

«Папа, тоді чому б тобі не написати таку книгу?», – Рінард згадує, як питав свого тестя.

Так і почалося. З початку 2000-х Ямалов щовесни приїжджав в Україну, щоб працювати над своєю книгою. Він привозив краще похідне спорядження для своїх старих друзів, щоб вони разом могли пройти  Карпатами уздовж і поперек, відзначаючи кращі стежки.

«Іноді він втомиться, і життя бере своє», – сказала Kyiv Post дружина автора Світлана Ямалова. «Але я підтримував його пристрасть. А друзі підбадьорювали його, питаючи: «Де книга?»

Українець Олег Ямалов підкорив безліч гірських вершин по всьому світу, але щовесни він повертався, щоб зробити похід в Карпати в Україні. Однією з причин стала його робота над туристичним путівником «Стежками Карпат». (Надано Світланою Ямаловой)

За словами Ямалової, Ямалов вперше опублікував книгу з 32 маршрутами у 2004 році на власні кошти, передавши її школам, бібліотекам, туристичним клубам і друзям в Закарпатті. Пізніше він почав розширювати його до вдосконаленої версії з 80 маршрутами, яка також  опублікована англійською мовою.

Він зібрав усі дані та написав передмову 15 січня 2017 роки після  поїздки з дружиною в Нову Зеландію, під час перебування з родиною їх молодшої дочки в Дубаї, Об’єднані Арабські Емірати. Після цього Ямалова поїхала до Нідерландів, а її чоловік залишився ненадовго.

25 січня 2017 року Олег пішов у спортзал, де його всі знали, взяв з ресепшен рушник та пішов в роздягальню. Тут, виключно здоровий чоловік 65 років, Ямалов помер від зупинки серця. За словами його дружини, це був шок для всіх, хто його знав.

Після того, як Ямалов був похований в рідному Ужгороді, Ямалова допрацювала книгу, перебираючи сотні фотографій, географічних назв і номерів. Сім’я фінансувала видання, і тепер воно доступне всім туристам, які хочуть досліджувати Карпати в Україні.На изображении может находиться: 1 человек

«Олег хотів показати красу Карпат і показати, як їх любити, піклуватися про них», – каже Ямалова. «Моєю метою було продовжити його спадщину».

Найдокладніший путівник «Стежками Карпат»,  за задумом Ямалова, був написаний, як  детальна інструкція для піших прогулянок і трекінгу в Українських Карпатах.

Книга пропонує 80 маршрутів, згрупованих в північну, східну (або центральну) і південну частини Українських Карпат. Також є зручна таблиця складності кожного маршруту: легкий, середній або складний в залежності від їх довжини, тривалості та висоти.

Наприклад, менш досвідчений мандрівник може зробити семикілометрове одноденне сходження на гору Говерла з туристичного комплексу «Заросляк». Досвідчений альпініст може піти далі та пройти через хребет Чорногора до гори Піп Іван Мармароський – маршрут протяжністю до 95 кілометрів і займає п’ять днів.

Детальна інформація про кожну стежці, в тому числі про те, як дістатися до початкової точки і які вершини вона долає. Більшість маршрутів мають опис їх особливостей, історії, природи й пам’яток. У кожного маршруту є карта, і кожен поворот відзначений координатами GPS.

«З розумом фізика Олег був дуже точний і знову і знову перевіряв всі координати», – каже Ямалова.

Єдиний недолік книги в тому, що її досить важко носити в туристичному рюкзаку. Зате ідеально підходить для вибору і планування маршруту заздалегідь. Після цього турист може сфотографувати ключові сторінки на смартфон і взяти його з собою в гори.

Як відповідальний мандрівник, Ямалов вніс до книги рекомендації по спорядженню, безпеки та гірського етикету. Він також підіймати тривогу з приводу засмічення і вирубки лісів в Карпатах, а також підкреслює важливість розвитку пішого туризму в Україні.

«Я зберігаю оптимізм і сподіваюся, що багато проблем можна буде вирішити, якщо все більше і більше людей відкриють для себе красу Карпат», – пише Ямалов.

Kyiv Post

 
 
 
 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *